| Sshima a întrebat:

Am imprumutat acum aproximativ 3 ani doua carti de la biblioteca. A intervenit ceva la putin timp dupa si a trebuit sa ma mut imediat in alta tara. Am revenit acum cateva zile si le-am regasit.
Stiti cumva daca trebuie sa platesc o amenda? Si daca da, cam cat ar costa? Cartile au fost imprumutate de la biblioteca "Gheorghe Asachi" din Iasi.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Doi ani? Wow, în timpul ăsta scriai vreo patru. Du-le înapoi și vezi ce zice biblioteacara. Fă o moacă spășită și poate te iartă

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o amenda, le duci inapoi si gata

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru depasirea termenului de returnare se aplica sanctiuni, de la suspendarea dreptului de imprumut pentru o intarziere de 15 zile de 30 zile, pana la 6 luni pentru o intarziere de 45 zile si anularea dreptului de imprumut pentru abateri repetate.
Pentru deteriorarea materialelor se va acoperi plata totala.

| Jaegerjaquezz a răspuns:

Le duci, explici frumos si iti ceri iertare, bibliotecarii oricum nu prea au de ales, în acești 2 anii probabil au si uitat laughing. Numai cărțile sa fie in stare buna, sau cel putin asa cum le-ai luat sa nu fie riscul sa le plătești daca sunt rupte șifonate. etc