| andreeaaa12e a întrebat:

Ce cărți pentru învățarea limbii engleză îmi recomandați?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pregatire, cea mai buna metoda, cartile si aplicatiile sunt vrajeli si mai mult de un nivel basic de a repeta cateva cuvinte n-o sa poti avea.

| relian a răspuns:

Nici o carte,invata cuvinte,scoate din dictionare cuvinte,cat mai multe,la inceput uzuale,apoi si din astea,stiu si eu gen arbori,plante dar tot asa ce iai vezi mai la tot pasu, si multe alte cuvinte de genul asta.Le scoti pe un caiet si le inveti cum se pronunta, cum se scrie, depinde acum ce vrei sa inveti.
Stiu unia or sa zica sa inveti verbe ca asa se face, dar nu-i adevarat deloc, inveti verbe si ce faci cu ele? Stai si te uiti la verbe daca nu stii cuvinte.Deci important prima data este sa invet multe cuvinte,sa stii sa le citesti,sa le asculti si sa stii ce inseamna. Dupa ce stii cuvinte incepi sa faci fraze, deci de abia din faza asta poti vorbi de verbe si alte povesti.

Ce ai mai putea face? Sunt carti ceva gen ca la scoala generala fraze simple, cuvinte simple, poti invata fraze asa pe de rost, unia asa au invatat, fraze pe de rost si aia e.
Daca stii multe cuvinte vei intelege si ce vorbesc oamenii in engleza chiar daca tu nu vei stii sa vorbesti.Eu asa zic,asta e cel mai important sa cunosti multe cuvinte,asta e baza,dupa stiind cuvinte poti face fraze,sau sa treci la verbe si alte rahaturi.

Cea mai buna metoda dea invata o limba straina este sa ai un pratener strain,ala sa nu cunoasca limba romana deloc,sa stai bot in bot toata ziua sau vorba vine dar stai seara,weekendu,zi de zi sunt aceleasi fraze,se repeta la infinit iti intra in cap fara sa vrei. Daca e mai si ceri partenerului sa te corecteze daca pronunti aiurea laughing deci asta e cartea cea mai buna, vad esti fata, cauta un tip, fatil de iubit, dar sa fie strain, sa stie engleza.Intra pe siteuri americane, converseaza cu oamenii acolo si poti si asa invata.

| EneCristian a răspuns:

Duo lingo e foarte buna ca si aplicatie drept carte as recomanda https://www.librariadelfin.ro/......ook--i4169 incearca sa gasesti si versiune cu cd( audio) fiindca ajuta mult si ca sa exersezi incearca sa vorbesti( intai in scris apoi vocal) cu straini random iti urez bafta!

| Anon31241212 a răspuns:

O limba o inveti bine daca asculti muzica, vezi filme fara subitrare, etc. Eu asa am invatat engleza. Manualele Upstream sunt super bune pentru gramatica si au si mult vocabular. Citeste carti, vizioneaza filme fara subtitrare. Important nu e doar sa stii gramatica sau sa citesti, ci si sa auzi cum se pronunta.

| petitconseil a răspuns:

Cel mai bine inveti de pe Youtube sau pe duolingo, pe Youtube ai lectia 1, lectia 2, 3, 4, etc.etc.,pe duolingo ai de la A la Z tot felul de etape.Succes!

| seularts a răspuns:

Eu zic sa inveti alfabetul in engleza prima oara. Multi se cruces cand aud engleza pentru ca nu suna deloc ca fonetica romaneasca. Daca intelegi cum se pronunta literele in engleza o sa iti vina super usor sa citesti si sa pronunti orice cuvant si propozitie fluent!