| SasaSasa2000 a întrebat:

Buna dimineața TPU big grin
A răsărit soarele la voi? big grin
În fine... Am și eu o întrebare: câinele, pisica și găina sunt animale,nu?
Atunci,sinonimele, antonimele, paronimele și omonimele ce sunt?
Și cum se numește acest cuvânt care descrie categoria aceasta... Familie lexicală?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine e beznă, nu știu în ce emisferă trăiești tu!

Familia lexicală este formată din cuvinte derivate, de exemplu familia lexicală a cuvântului pădure este a împăduri, pădurar, împădurit.

Ce prezinți aici este un câmp lexical, care reprezintă cuvintele unite prin sens. Dacă e să luăm tot exemplul pădurii, ar fi copac, frunză, natură, conifere etc.

Nu poți pune antonimele, sinonimele și omonimele într-o categorie, pentru a face asta ar trebui ca ele să aibă caracteristici comune. Faptul că se termină în "nim" și că în general se fac toate la același capitol la școală nu înseamnă că ele seamănă. În fond, de exemplu, sinonimele și antonimele sunt lucruri diametral opuse. Pe când în prima grupă cu câinele, pisica și găina nu sunt diametral opuse. Toate au cele 3 mari funcții, de relație, de nutriție și de reproducere. Toate au piele, toate au simțiri. Și așa mai departe.
Pe când între sinonim, antonim, paronim și antonim singurele asemănări ar fi sufixul -nim și faptul că toate au legătură cu relația față de un alt cuvânt dat, ceea ce nu prea se pune, fiind relații diferite(sau chiar opuse).

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ehe doar ce am mâncat de prânz.
Da, asta sunt.
Credeam ca asta înveți întâi în clasa a 5a thinking

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Dc dai eronat boss doar am răspuns corect sad
( Am și eu o întrebare: câinele, pisica și găina sunt animale, nu?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Eu am inteles ca ai zis ca sunt familie lexicală. Fii mai explicit. Oricum intrebarea cu animalele era mai mult retorică, fiind răspuns evident, pe care il stie și cine a scris întrebarea.

| abiregeleromaniei a răspuns:

Sinonimele antonimele si celelalte intra intr-o categorie speciala de familie, familia "onim"-elor

| adi32creeaza a răspuns:

Poate fi:
LÉXIC substantiv neutru Totalitatea cuvintelor dintr-o limbă; vocabular.
♦ P. restr. Totalitatea cuvintelor caracteristice limbii unei epoci, unei regiuni, unui scriitor etc.
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/lexic.php