| Plushul a întrebat:

Imi poate recomanda cineva titluri de carti legate de comunismul din Romania?
Multumesc

10 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Poți căuta pe google-simpluwinking

Bula
| Bula a răspuns:

Congresul IX a PCR.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orizonturi roșii de Pacepa.

| Plushul explică (pentru Alverto):

Am cautatlaughing Da mai vreau si alte parerilaughing

| Alverto a răspuns (pentru Plushul):

Chiar nu știu, dar apropo pentru ce cauți, pentru a citii?

| Plushul explică (pentru Alverto):

Am de facut referat ori prezentare de carte. Si in perioada asta nu se mai gasesc biblioteci deschise, si nici in pdf nu gasesc legat ceva de comunism, iar acasa am carti din alte perioade. Nu, proful nu ne ajuta cu bibliografie aicilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit o singură carte pe tema asta: "Eu, Dracula și John Lennon" de Jan Cornelius. Sunt pagini de jurnal, memorii ale autorului, un traducător de literatură. Influența genelor nemțești din partea mamei îl determină să se mute, din Banatul natal, în Germania, în anul 1977.
Citez din fragmentul de prezentare: „Viața cotidiană în comunismul românesc, în capitalismul occidental și apoi în societatea globală de azi ne este prezentată prin flitrul unui narator ale cărui vervă satirică și haz burlesc înseninează chiar și momentele de tristețe."

Nu se poate numi „studiu despre comunism". Asta ar fi o idee de carte interesantă care te-ar putea ajuta, dar nu știu exact cât se potrivește cerinței, pentru că, repet, nu se axează doar pe regimul lui Ceaușescu, se axează pe viața scriitorului. Nici lungă nu e. Undeva la 200 de pagini, cu scris mare, se citește foarte lejer.

Ți s-a cerut să prezinți o carte care are ca temă comunismul, s-au tema nu ți-a fost specificată și ți-ai ales-o tu?

O altă carte de ajutor ar fi „Sunt o babă comunistă" de Dan Lungu. Recunosc, nu am citit-o, dar am văzut filmul. Cam astea sunt recomandările mele.

| salieri84 a răspuns:

''Si eu am trait in comunism'' Ioana Parvulescu, o carte foarte misto, cu multe povestioare, redate de catre cei ce au prins vremurile cu pricina.

| Plushul explică (pentru anonim_4396):

Am de prezentat o carte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni de Marin Preda!