| maia2004 a întrebat:

Pentru inceput as dori sa spun ca vreau sa incerc sa scriu un roman sau un short novel.Nu as vrea sfaturi in ceea ce priveste scrierea acestuia, gramatica etc. Insa as dori sa ma ajutati daca se poate in gasirea unei idei potrivite pentru a-mi putea incepe scrierea. Doresc de asemenea sa precizez ca de ani buni incerc sa scriu, insa nu am fost destul de determinata si nu ma simteam pregatita.Acum insa stiu ca sunt, nu mai abandonez lucrari si nu las zilele sa treaca fara a scrie.In fine,revenind la subiect,as dori sa scriu un fel de roman de dragoste, iar ideea mea de inceput ar fi urmatoarea:
Un sat mic, ce se afla exact la periferia orasului ia foc, deoarece focul se extinde fiind un sat atat de mic.Astfel,toti locuitorii satului, acum ramasi fara locuinte, sunt gazduiti de anumiti locuitori din sudul orasului.In centrul actiunii este Ana, in jur de 20 de ani,care este gazduita de doamna angrynu am hotarat inca un nume). Aceasta se ocupa de gospodaria doamnei X pe durata sederii ei in locuinta acesteia,deoarece doamna X este croitoreasa in capatul opus al orasului si nu are prea mult timp liber(Am uitat sa precizez ca dna este vaduva,fara copii).Iar de aici,as vrea ca firul narativ sa se complice, iar Ana sa il intalneasca pe Eduard, care este un domn respectat, insa este ingamfat si mandru.Incep prin a se cunoaste intamplator atunci cand Ana iese pentru a aproviziona gospodaria, spre exemplu. Dupa ce incep a se cunoaste, deoarece se dovedeste ca dna X sa fi fost prietena din copilarie a tatalui lui Eduard, acesta este invitat la mese etc. Ana si Eduard nu se prea simpatizeaza reciproc si se tachineaza unul pe celalalt.Insa usor usor ajung sa se indragosteasca.Atunci,un personaj misterios apare, acesta fiind fosta logodnica a lui Eduard.Insa Ema, care este prietena din copilarie a lui Eduard, indragostita in secret de acesta, ii spune Anei ca domnisoara misterioasa este sotia lui.Astfel Ana rupe orice legatura cu Eduard si refuza a-l mai asculta sau a mai vorbi cu el, fiind convinsa ca a fost mintita.In cele din urma,Eduard pleaca din orasc cu treburi,iar dna X ii spune Anei adevarul,aceasta dandu-si seama de greseala comisa.Ei se reintalnesc la balul iernii anual al orasului, unde Eduard ii povesteste tot ceea ce s-a intamplat in trecutul sau astfel cei doi ajungand din nou impreuna.
As vrea sa mai spun ca aceasta este schema, insa cu siguranta pe parcurs vor mai interveni si alte detalii.Va multumesc daca ati citit pana aici si va rog daca aveti idei de adaugat, pareri sau daca vi se pare ceva ce nu are sens, m-ati ajuta enorm daca mi-ati spune! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Denisa730 a răspuns:

O sa-mi spun parerea personală, nu sunt vreo expertă, n-am publicat o carte în viața mea și sunt destul de tânără Până acum nu am scris nimic serios, doar câteva idei pe care le-am tot schimbat si in prezent sunt destul de ocupată cu scoala si nu mai apuc sa scriu nimic Revenind, ideea despre carte mi se pare drăguță, dar e prea folosit scenariul în care fata săracă și cuminte se îndrăgostește de băiatul bogat si nesimțit, dar o scorpiei încearcă să îi tot despartă Infine, daca tie iti place nu zic ca nu poate ieși o carte bună din ideea asta Parerea mea e ca daca nu ai chef deloc sa scrii sau ideile nu vin deloc nu scrie in acel moment Ia o pauza si fa niște lucruri care poate te ajuta sa iti vina inspirația Asculta muzică, citeste ceva istoric, uitate la filme, seriale sau fa orice altceva ce iti place Dacă ai inspirația necesară apucate de scris Cum ai zis, vrei să fie o carte de dragoste asa ca ia in considerare daca vrei sa adaugi si scene care transformă cartea în una +16 sau vrei sa te axezi mai mult pe sentimente si drama De publicat poate pentru început poti sa postezi pe Wattpad, pentru că din cate stiu e destul de greu să publici de la început o carte la o editură Din opinia unui cititor, iti spun ca o carte cu o idee care a fost destul de des folosită nu are același farmec ca o carte cu o idee nemaivăzută Gândește-te la ceva original, de exemplu nu o lasa sa sfârșească pe Ana cu Eduard, în viața reală puțini oameni rămân împreună cu prima iubire Despre personaje: adauga anumite idei despre trecutul lor, dă-le nume care au o anumită semnificatie, dă-le un anumit scop pentru care să lupte În principiu daca as avea timp de scris cam in mare parte m-aș axa pe ce am zis anterior Succes cu cartea ta, sper ca te-am ajutat puțin

2 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Vine un băiat Dănuț care zice că este fratele Anei și nu e de acord cu Eduard așa că îl bate bine. Ana se supără și spune că o să fugă cu Eduard atunci Dănuț spune că el e un păros profesionist care a luptat în război, Ema e înebunită după Dănuț dar Ana nu e de acord cu asta așa că îi propune lui Dănuț să se epileze. Dănuț nu rezistă mai mult de două runde dar află cu ocazia asta cât de mult îl iubește Ema. Într-un final cei doi își anunță căsătoria iar Ana și Eduard decid să facă în sfârșit pace.

| maia2004 explică (pentru Denisa730):

Buna! Am sa tin cont de parerea ta,iti multumesc enorm ca ai citit tot! As vrea totusi sa spun ca nu am precizat ca Ana era o fata saraca, ba mai mult de atat, mama acesteia a murit, iar tatal ei detine o companie in Europa(actiunea se petrece intr-un loc fictiv din America), si ii trimite bani lunar.De asemenea, Ana ramane doar 4 luni in compania doamnei X, deoarece cumpara o casa din economiile stranse pe de-alungul a mai multi ani.In ceea ce priveste finalul,m-am gandit ca Ana sa nu ramana cu Eduard,iar acesta poate sa se intoarca la sotia lui dintr un motiv intemeiat,fie fortat(de exemplu sotia lui putea fi un ok cu influenta,nu precum Ana,fie dintr un motiv precum posibila sarcina a acesteia,repet, sunt doar niste idei).Iar in ceea ce priveste publicarea, cartea o scriu pentru mine, deoarece ma pasioneaza acest lucru si am luat o pauza de aproape jumatate de an din cauza faptului ca nu stiam despre ce sa scriu si nu ma simteam pregatita, insa sunt sigura ca voi reusi sa imi intru din nou in mana.Inca o data, iti multumesc enorm si voi tine cont de sfaturile tale?