| CineCeDeCeCum a întrebat:

Sunt în clasa a 6-a și am 12 ani. În ultima vreme nu mai știu ce sa citesc. Am citit Harry Potter, Hunger Games, Divergent etc. Vreau și eu niște idei de cărți și pot sa fie de orice gen mai puțin istorice sau de arta. De preferat SF sau acțiune. As fi foarte recunoscătoare celui care îmi da răspuns. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

„Cronicile Wardstone" de Joseph Delaney". Sunt 11 volume în total, traduse deocamdată 9! Sunt fascinante cărțile.
Și-ți mai recomand „Winnetou" de Karl May, 3 volume care mie mi-au plăcut de asemenea foarte mult!
Lectură plăcută! big grin

1 răspuns:
| Cameliapantiru a răspuns:

Eu la 12-13 ani am citit cu pasiune:
"Don Quijote de La Mancha"-Miguel de Cervantes Saavedra
"Cei trei muschetari", "Dupa douazeci de ani" si "Vicontele de Bragelonne"-Alexandre Dumas
"Ciresarii"-Constnatin Chirita
"Cismigiu&comp.", "Buna dimineata, baieti!"-Grigore Bajenaru
" Moby Dick"-Herman Melville
"Misterele Parisului"-Eugene Sue
"Oliver Twist" si "David Copperfield"-Charles Dickens
"Micul print"-Antoine de Saint-Exupury
Lectura placuta orice ai alege sa citetsi si vacanta placuta iti doresc!