| doglover23 a întrebat:

Tocmai am terminat de citit Jocurile Foamei si as vrea alte carti SF de genul asta. Fara Harry Potter si Hobbitul.

7 răspunsuri:
| doinitsaandronic a răspuns:

Twilight sau poti incepe cu Jules Verne

| Doub a răspuns:

Divergent. Uita-te si la film si vezi daca iti place.

| christos1234 a răspuns:

Cauta Spioni din America.

| Nicoleta_Andreea_1996_OkLq a răspuns:

"The Mortal instruments", "Divergent", "Twilight", "Vampire Academy", Vampire Diaries" etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce zici de Death note, este si anime.
Jurnalele vampirilor.
Viata lângă un vampir.

| Alcyon a răspuns:

Divergent

| Teardrop a răspuns:

Dude...Cărţile astea NU SUNT SF! De ce nu înţelegi odată că SF ÎNSEAMNĂ ŞTIINŢIFICO-FANTASTIC. Adică fantasticul în domeniul ştiinţei. Ăştia îs Asimov şi Philip Dick şi Herbert şi Brooks şi alţii de genu' ăsta GOD nu Tolkien şi Rowling.

Acest gen pe care-l cauţi tu se numeşte FANTEZIE sau FANTASSY sau simplu FANTASTIC. Vezi tu extratereştii şi farfurii zburătoare în Hobbitul?

Jocurile foamei nici nu se prea încadrează la categoria asta. E distopie.

Mă rog. Recomandări:
Cronicile Wardstone - Ăsta-i pentru grupele de vârstă mai mici. Îi la fel de uşoară ca Harry Potter, numa că mult mai captivantă.

Vrăjitor şi Vrăjitoare - James Patterson: Un viitor în care un guvern numit Noul Ordin interzice tot ceea ce înseamnă artă. Un grup de copii pornesc o revoltă pentru a-i opri.

Romanul Împăratul Muştelor de William Golding. Chiar dacă nu e ceea chiar ceea ce-ai cerut, e interesant. Despre nişte copii care naufragiază pe o insulă fără adulţi, şi îşi formează o comunitate. Apoi pornesc un război.

Seria "Cântec de Gheaţă şi foc" - e complexă, ca şi Stăpânul Inelelor, însă e o serie extrem de bună