| IoanaMaftei a întrebat:

As dori o uratura scurta si frumoasa, daca se poate! Insa nu pe originala:" Aho! Aho, copii si frati stati putin si nu manati..."ci una noua! Da FUNDA! Va roooooogggg, sunt disperata!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e corect spus „originala".
Vrei să spui „clasica", sau „învechita", sau „arhicunoscuta ".
„Original " înseamnă ceva nou, inedit, ceva ce nu știe toată lumea.
De ce ești disperată?
În ziua de 30 decembrie tu te-ai trezit că nu știi o urătură. Ceva mai deosebită, ceva mai „scurtă și frumoasă".
Dacă găseam anunțul tău cel puțin cu o lună în urmă cred că te-aș fi putut ajuta.
Așa, rămîne pentru la anul viitor!
Ceva care începe cam așa...
Aho, aho,
Gospodari și gospodine
Și voi, tinere copile,
Dați-vă pe la fereastră
Și-ascultați urarea noastră!
Dați-vă pe la perdele
Și-ascultați vorbele mele!
Foaie verde canavățul,
Îmi luai traista și bățul
Și pe Huiduman Vasile
Că știe să ure bine.
Să-l auzi și cînd te ură,
Face mulți clăbuci la gură.
Cînd hăiește te surzește,
Parc-ar bate-n două clește.
Foaie verde trei scaieți,
Care vreți, care puteți,
Trageți roata, măi băieți
Și sunați din zurgălăi!
Hăi, Hăi!
Și tot așa și tot așa, vreme de vreun sfert de ceas.
Sănătate și „La mulți ani!"

| IoanaMaftei explică:

Dau FUNDA! Nu ma ajuta nimeni?! crying( sad straight face straight face|