| Mimiiiiii a întrebat:

As vrea sa-mi propuneti o lista de carti care v-au placut la nebunie, ori v-au facut sa plingeti sau sa rideti sau pur si simplu v-au schimbat viata si atitudinea fata de unele lucruri.Imi place sa citesc mai mult romane, dar si altele.Ce carti imi puteti propune?

7 răspunsuri:
| andrei690 a răspuns:

Salut! Din ce am citit pana acum in varful listei este Tess D ' Urberville de Thomas Hardy, un scriitor foarte bun dupa parerea mea. Cartea are ca subiect consecinta prejudecatilor, destinul impresionant, tragic din pacate, al lui Tess. Daca vrei sa plangi alege aceasta carte. Pe locul doi dar la distanta nesemnificativa este Departe de lumea dezlantuita, tot de Thomas Hardy cu final fericit carte impresionanta dupa parerea mea. Pe locul 3 este Jane Eyre, poate un roman autobiografic de Charlotte Bronte, o scriitoare empatica ce interactioneaza cu cititorul la propriu. Mi au mai placut mult Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi a lui Camil petrescu, Morometii, de Marin Preda care ma face sa mi doresc sa mi doresc sa ma intorc in timp, Viata ca o prada a lui Marin Preda daca vrei sa te relaxezi si sa te si amuzi. Primele 4 romane sunt de dragoste. Tie ce ti-a placut din ce ai citit pana acum?

| Mimiiiiii explică (pentru andrei690):

Nu am atit de multe carti citite, dar foarte mult mi-a placut "Elevul Dima dintra-a saptea" de Mihail Drumes, am si plins, am si ris.Alta este "Alchimistul" de Paulo Coelho care m-a motivat sa-mi urmez visele.Alte doua sunt "Lorelei" de Ionel Teodoreanu si "Maitreyi" de Mircea Eliade

| larabuha a răspuns:

Contele de Monte-Cristo (alexandru dumas). E tot odata actiune, crima, romantic si comedie. E superb, trebuie sa citesti romanul! ☺

| J0B0MAT a răspuns:

Am vazut ca ti-a placut Alchimistul.Iti mai recomand si Aleph tot de Paulo Coelho.Ar mai fi seriile Stapanul inelelor-J.R.R.Tolkien,Harry Potter-J.K.Rowling daca iti place genul, iar de dragoste La rascruce de vanturi-Emily Bronte.

| AvalohAlyn a răspuns:

John Green-Sub aceeasi stea
Toate cartile lui Paulo Coelho
Si seria de carti motivationale:''Secretul''

Precum si...Noul Testament din Biblie.happy

Lectura placuta orice alegi sa citesti.

| Allexa19 a răspuns:

Minunea
Oscar și tanti Roz

| biadia a răspuns:

Khaled Hosseini- Vanatorii de zmeie, Splendida cetate a celor 1000 de sori, Si muntii au ecou