| ultradolce09 a întrebat:

Ce opere se studiaza in clasa a 11-a?

2 răspunsuri:
| tiberida a răspuns:

Buna.Ce profil mai exact?
Iti scriu toate operele pe care le-a studiat prietena mea la real.
Sem I
1) Latinitate si dacism
2)Dimensiunea religioasa a existentei:
- Emanciparea limbii romane- Varlaam(Cazania)
-Arta oratoriei religioase-Antim Ivireanul.
-Dosofei( Psalmii)
-Poezii de lirica ale lui Arghezi
-Letopisetul Tarii Moldovei-Grigore Ureche
-Constiinta responsabilitatii in fata istoriei: Miron Costin:" De neamul moldovenilor", "Predoslovie".
- Ion Neculce " O sama de cuvinte".
Rolul literaturii in perioada pasoptista.
Criticismul junimist: Titu Maiorescu-"Junimea".

Sem II
1) Diversitate tematica, stilistica si de viziune in operele marilor clasici (Basmele lui Ion Creanga), Poeziile romantice ale lui Eminescu, Nuvele realiste si psihologice ale lui Slavici si Comediile lui Caragiale.
2) Simbolismul european: Rodica Zafiru
3) Modele epice in romanul interbelic: "Ion" de Liviu Rebreanu.
romanul psihologic:"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi".- Camil Petrescu.
Romanul balzacian: "Enigma Otiliei"- George Calinescu

| IuliaTeodora98 a răspuns:

Alexandru Lapusneanu, Letopisetul tarii Moldovei, Enigma Otiliei, Nunta in cer, Viata lumii, Tiganiada, o nuvela de a lui Caragiale si poezii