| aannddrreeaa a întrebat:

Ce opere literare se studiaza in clasa a IX-a?

2 răspunsuri:
| MaduBia a răspuns:

Buna! Depinde de manualul cu care veti lucra... Eu de exemplu am facut: La hanul lui Manjoala (I. L. Caragiale); Amintiri din copilarie; Romanul adolescentului miop (Mircea Eliade); Viata ca o prada (Marin Preda); O noapte furtunoasa (I.L.Caragiale); Mara (Ioan Slavici)...
Stiu sigur ca o sa faci Mara si Amintiri din copilariehee hee Restul depinde de manual...

| irynnel a răspuns:

Amintiri din copilarie de ion creanga, muzici si faze de ovidiu verdes, mara de ioan slavici, sburatorul de ion-heliade radulescu, calin (file din poveste) de Mihai Eminescu, morometii de marin preda, balta alba de vasile alecsandri... cam astea sunt in mare, daca am omis vreuna nu ezitati sa ma completati ...http://irinelpintilie.blogspot.com/