| Georgiana199306 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste carti romantice, de aventura pentru adolescenti?

Răspuns Câştigător
| Andwta a răspuns:

De cealalta parte a miezului noptii de Sidney Sheldon
Din toata inima de Mary Balogh
Destine inlantuite de Sarah Jio
Dorinta de Mary Balogh
Hotul de visuri de Mary Balogh
O iubire neasteptata de Sonali Dev
Miresele MacGregor de Nora Roberts
Dragostea nu are reguli de Amanda Quick
Dansul umbrelor de Julie Garwood
Mandria lui Jared MacKade de Nora Roberts
Fatima de Marek Halter
Invidia de Sandra Brown
Steaua secreta de Nora Roberts
Steaua ascunsa de Nora Roberts
Sarutul noptii de Mary Jo Putney
Dragostea e oarba de Amanda Quick
Dragoste sub presiune de Sandra Brown
Pasiuni mocnite de Julie Garwood
Indrazneste sa visezi de Nora Roberts
Dalia albastra de Nora Roberts

9 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Ar fi o idee buna sa alegi dintre aceste carti ce alcatuiesc literatura universala si cultura ta generala >> http://www.raftulcuidei.ro/top-100-opere-ale-literaturii-universale/

| D3I3 a răspuns:

Iti recomand cu drag "Fericirea mea esti tu " si "Fericirea incepe azi ". E aceeasi poveste, doar ca intr-o carte este din perspectiva fetei, iar cealalata din perspectiva baiatului. Din cate am inteles poti s-o gasesti si pe net ( o prietena mi-a zis ), dar eu am ales forma traditionala, ca o carte.

| Gerard9965 a răspuns:

Opere romantice :

elegia ("Miezul nopței" de Grigore Alexandrescu, "O fată tânără pe patul morții" de Dimitrie Bolintineanu)
epopeea
epopeea istorică ("Mihaiada" de Ion Heliade-Rădulescu)
epopeea cosmogonică ("Anatolida" de I. Heliade-Rădulescu)
epistola ("Epistolă domnului Iancu Văcărescu" de Grigore Alexandrescu)
oda ("Odă lui Schiller" de I. Heliade-Rădulescu)
balada
balada istorică ("Muma lui Ștefan cel Mare" de D. Bolintineanu)
balada fantastică ("Mihnea și baba" de D. Bolintineanu)
meditația ("Umbra lui Mircea la Cozia" de G. Alexandrescu)
satira ("Satiră. Duhului meu" de G. Alexandrescu)
fabula ("Toporul și pădurea", "Câinele și cățelul" de G. Alexandrescu)

| Daria0123456789 a răspuns:

Cartile lui Jules Verne, Constantin Chirita - Ciresarii.

| octaviatatar a răspuns:

Aurul incasilor de clive cussler; instrumente mortale (nu stiu autorul dar sigur gasesti); Tara Duncan (din nou nu stiu autorul);

| octaviatatar a răspuns:

Cele mai multe carti super faine de adolescenti le gasesti pe aplicatia Wattpad. Mai nourar gasesti editate carti faine de adolescenti.

| EuSuntCineva20 a răspuns:

Mai...mai bine pe banii astia sa iti iei Samsung galaxy s7 plus...asa zic eu.

| EuSuntCineva20 a răspuns:

O, scuze de mesaj, era pentru alta intrebare.

| Moniqqque a răspuns:

Miss Peregrine, Cimitirul Animalelor, Cercul Secret, Altfel de Ingeri, Fortele Raului Absolut