| IasminaMaria a întrebat:

Imi spuneti si mi ecare sunt elementele universului poetic...va rog...dau funda

1 răspuns:
| Stefan_Alex_1990_rkyN a răspuns:

Cele patru elemente fundamentale ale universului se impletesc in aceasta poezie asa cum dragostea se impleteste in general cu viata omului pe pamant. Apa este locul in care cuvintele omului sunt inecate in mare, pamantul, reprezentat de pietre este martorul a tot ceea ce exista si va exista, martorul iubirii, al vietii si al mortii. Focul, reprezentat de luna, este epicentrul iubirii, imaginea romantica a celor doi indragostiti sub luna, iar aerul este prezent in toata poezia, dar mai important in imaginea umbrei iubitei. Un loc de aer si destin solemn al unei iubiri impartasite.

Am incercat... Da-mi funda.