| anonim_4396 a întrebat:

TPU! In poezia "Inger de paza" a lui Mihai Eminescu (http://dindragoste.unica.ro/......paza.php), la ce credeti ca se refera scriitorul cand vorbeste despre acel "el" ("Căci tu - tu esti el")?

1 răspuns:
| frostxtq a răspuns:

Acel el este ingerul.
Daca observi, in a doua strofa vorbeste despre o fata (de obicei, in poeziile eminesciene acea fata este dragostea lui, iubita lui). In aceasta poezie Eminescu aseamana fata cu ingerul pazitor. Iubita lui este ingerul de care vorbeste.