| Anonima888 a întrebat:

ma puteti ajuta cu ceva..profa de romana ne-a dat sa citim ceva carti..imi puteti va rog spune care dintre cartile de mai jos este cea mai scurta si sa-mi specificati numarul de pagini sau care este mai interesanta, multumesc!
1. Maitreyi Devi- Dragostea nu moare
2. Jane Eyre- Charlotte Bronte
3. F. Rabais- Gargantua si Pantagruel
4. Avarul, Bolnavul inchipuit- Avarul
5. Lucian Blaga- Mesterul Manole
6. Mateiu Caragiale- Craii de curtea veche
7. George Calinescu- Enigma Otiliei, Cartea nuntii, Bietul Ioanide
8. Eminescu- Cezara, Sarmanul Dionis
9. Camil Petrescu- Ultima noapte de dragoste. Intaia noapte de razboi, Patul lui Procust
10. Liviu Rebreanu- Ciuleandra, Padureanca, Padurea spanzuratilor
11. G. Ibraileanu- Adela
12. Thomas Mann- Muntele vrajit
13. Scott Fitzgerlad- Marele Gatsby
14. Charles Dickens- Marile sperante
15. Gabriel Garcia Marquez- Un veac de singuratate
16. Camus- Ciuma
17. Cehov- Livada cu visine
18. Dostoievski- Crima si pedeapsa
19. Eco Umberto- Numele trandafirului
20. Faulkner W.- Catunul linistit
21. Colding W. - Imparatul mustelor
22. Hemingway- Batranul si marea, Pentru cine bat clopotele
23. Kafka- Castelul, Procesul
24. Tolstoi- Anna Kareninna, Razboi si pace

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Mai interesanta: Jane Eyre- Charlotte Bronte.

| Kaℓi a răspuns:

E o lista foarte buna, n-ar strica sa citesti cateva de acolo.
Mai scurte cred ca sunt Ciuleandra si Marele Gatsby.

| Teardrop a răspuns:

laughing) Dude, nu conteayă numărul de pagini, contează cât de greu se citeşte cartea, cât de complex e scrisă sau cât de captivantă e acţiunea.

| Miaeuu a răspuns:

Cam toate sunt romane foarte lungi, cam au acelasi numar de pagini, dar cea mai scurta cred ca este Padureanca, 100 pagini. Cele mai interesante ar fi Enigma Otiliei si Marile Sperante. Funda?

| GeorgianaVlc12 a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt, dar toate sunt foarte lungi.