| Rosenweiss a întrebat:

Stiti ceva carti despre al doilea Razboi Mondial? De preferat beletristica, dar mai de calitate.

5 răspunsuri:
| Trumpinator a răspuns:

Exista o carte cu scrisorile lui Ion Antonescu, catre diverse persoane/lideri politici, etc, dar n-o mai gasesc in nicio librarie acuma sad. ps tatal meu a cumparat-o in 1991. Sunt foarte pasionat de al 2-lea razboi, daca vrei sa vorbim imi poti spune happy

| Rosenweiss explică (pentru Trumpinator):

Eu abia acum mi-am dat seama ca ma pasioneaza, dupa ce am citit o carte. in fine, ai putea sa-mi spui ce carti mai ai tu (nu neaparat beletristica) ce filme, documentare ai vizionat!

| Trumpinator a răspuns (pentru Rosenweiss):

Oglinda (1993) al lui Sergiu Nicolaescu! Foarte bun film happy - si adevarat. Eu am citit Drumul spre Glorie(cu Napoleon), Stalingrad (Despre ofensiva Barbarossa la Stalingrad), Asediul Leningradului, nu mai imi vin in minte big grin

| Trumpinator a răspuns (pentru Rosenweiss):

Mie imi place foarte mult si al 2-lea razboi, dar cel mai mult Napoleon, care a oferit o viziune de societate orientata spre progres...

| Painkeeper a răspuns:

Al Treilea Reich - volumele I, II şi III - de Richard J. Evans.
http://www.libris.ro/......09943.html