| FredericChopin a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare cam complicata deci cum scriu chinezii adica ei scriu cu hieroglife si ata, t adica nu scriu ceva gen hieroglifa si apoi jos numele adica ei scriu doar cu hieroglife sau si cu literele si cate hieroglife /litere are alfabetul chinezesc? Ca mie cineva mi-a zis ca is peste 50.000 litere din care se folosesc doar 13.000 deci cum e care is? Chiar invata un copil chinezesc 13.000 de "litere"? Multumesc mult, imi cer scuze de exprimare in cazul in care nu ati innteles nimic mii de scuze

Răspuns Câştigător
| Jonathan81 a răspuns:

Nu știu ce să spun exact dar îți spun pe lângă. Ei nu au vrut să renunțe nici o dată la alfabetul lor pentru că era al țării și era unic în 1445 coreea de sud a descoperit și dezvoltat propriul alfabet până atunci ei îl foloseau pe cel al chinezilor și pentru că era prea greu de învățat la acel timp pentru poporul coreean Regele coreei s-a distanțat de alfabetul chinezesc și și-au creat propriul alfabet inspirat tot din cel chinezesc dar mult mai ușor de învățat! happy

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, 40000. Da, un copil până crește, tot învață.

| Brizbriz a răspuns:

"Ca mie cineva mi-a zis ca is peste 50.000 litere din care se folosesc doar 13.000"
alfabetul chinezesc NU are litere, numai logograme, iar fiecare e echivalentul unei silabe sau chiar a unui cuvant, adica e un grup de 2-5 sunete
https://tinyurl.com/2s3uhja3
la fel in coreana si japoneza
totusi la chinezi e nebunie, sunt cel putin vreo 3 sisteme oficiale de scris, chineza simplificata, traditionala, mandarina, etc.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Caracter_chinez
https://ro.wikipedia.org/wiki/Logogram%C4%83

| oglindasultanului a răspuns:

Sunt kanji, "hieroglife " sunt in egipt. Eu invatam japoneza candva cand eram adolescenta, este totusi o limba, daca nu o inveti, folosesti, nu stii cum functioneaza "din afara cutiei". Si mie acum mi se pare f straniu, la cat sunt de "mici" in textele scrise pe internet, la cum merg aia cu masinile cand sunt puse pe strazi, ce mod de observatie au. Ei deseneaza, acelea sunt cuvintele lor.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Alfabetul chinezesc efectiv nu are litere, ci logograme. Adică simbolul reprezintă un anume concept, nu un sunet.
Semnele chinezești nu sunt una și aceeași cu hieroglifele.
Ele sunt învățate pe de rost, de-a lungul timpului. Un copil chinez începe să scrie și să citească de pe la vreo 3 ani. Și da, sunt câteva mii de caractere.