| kida_1862 a întrebat:

Tin minte cateva versuri ale unei poezii dar nu pot sa o gasesc. Stiti cumva titlul sau autorul " Au fost in satul nostru 3 fantani/ In curtile boierilor sapate/ Cu truda noastra, cu ale noastre maini/ Am sfredelit noi piatra blestemata". Voi fi foarte recunoscatoare. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu o gasesti pentru ca este o poezie facuta la comanda ideologica, care stimuleaza ura fata de alti oameni si prezinta o realitate falsa. Chiar autorului ii era rusine de ea, de compromisul moral pe care l-a comis publicand-o, si ar face-o pierduta daca ar mai trai, insa din pacate a murit de mult.

| corolav a răspuns:

Nu cred că în textul acelei poezii scria „3 fantani".