| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Acum multi ani am cantat o doina de la Sofia Vicoveanca(cred), pe care tin minte ca o gasisem pe Trilulilu.
Imi amintesc o parte din versuri, dar nu as putea-o canta astazi din nou pentru ca nu o mai tin minte pe toata. Pe net nu o mai gasesc deloc...
M-ar putea ajuta cineva cu versurile sau cu un link? Poate aveti mai mult succes la cautare sau o stiti si o aveti undeva in Playlist, am doua concerte pe 1 decembrie si mi-ar placea sa incep cu doina aceasta.
Versurile erau cam asa:

La apus de mandru soare,
iti scriu mama mea scrisoare

De-i videa mamuca bini, ca scrisoarea nu mai vini
sa stii ca m-am logoditu
cu unu de-a lu´ Buzala Chipt falitu
sa stii mama sa ma cauti
mai la vale prin Carpati
m-ai gasi nu m-ai gasi
Acolo o-i cutezi...

S-oi fi una cu pamantul
Si cu apa si cu vantul
Pasarile se vor strange
n-or canta dar ma vor plange...
m-or plange cu glasul...

Si dupa cum se vede nu stiu si nu-mi amintesc mai mult.
V-as fi recunoscatoare!
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Tobias78 a răspuns:

Ţi-o trimăt cu chin şi-amar... pe o frunză de stejar.
În bataia vântului, peste apa Prutului.