| cristiang a întrebat:

Buna ziua va cer o parere imi place sa invat autodidactic din dictionar roman-englez cuvinte in engleza si din carti voi ce parere aveti se poate invata engleza autodidactic singur stiu mai multe cuvinte voi ce spuneti se invata greu sau usor engleza
precizez ca am o carte din toate domenile englez-englez si cuvintele le caut online in dictionar englez-roman va multumesc

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ca orice limbă străină, e cert că se poate învăţa şi în regim autodidact. Dar, ajuns la un anumit nivel e bine de a încerca să citeşti în original, în limba respectivă, şi ajungi la un procent de 70 - 80. Restul vine ascultînd vorbrea din filme, pentru a prinde accentul şi subtilităţi de expre sie şi de alte specificităţi ale respecti vei limbi.

| VyCanisMajoris a răspuns:

Sunt de aceeasi parere! Engleza se invata mai ales prin gramatica!

| Themis14 a răspuns:

Buna!
Nu poti sa inveti singur engleza.Te vei bloca la un moment dat la gramatica si chiar la pronuntia cuvintelor.