| UnderPressure a întrebat:

Care a fost cea mai dificila carte pe care ati citit-o?
Dati-mi va rog exemple, beletristica, filosofica sau altele.
Care credeti ca este cea mai dificil de citit sau de inteles carte?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orase invizibile de Calvino. Dificila pentru ca e toata numai o descriere, nu are actiune si efectiv nu am putut s-o termin de citit, desi nu are nici macar 100 de pagini laughing.

22 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

"Critica ratiunii pure" - Immanuel Kant
"Flori pentru Algernon" - Daniel Keyes
Cartile lui Kant sunt, fara discutie, cele mai dificile, deoarece, a spus-o si el, sunt scrie pentru profesioniști, nu a stat sa o faca pe intelesul tuturor.

| aDEeLAa a răspuns:

Andrei Plesu -,, Minima moralia"
Plesu mi se pare destul de dificil de inteles. Tie care ti se pare?

| aDEeLAa a răspuns:

Andrei Plesu -Minima Moralia. Plesu mi se pare destul de dificil.
Tu ce carte ai gasit? happy

| UnderPressure explică (pentru Plato):

Cartile profesionale, tehnice, par toate dificile. Oricui care nu este pilot ii pare foarte dificil un manual de pilotaj.
De asta am pus accentul doar pe cele cu tema filosofica sau artistica.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Algernon dificila? :/

| dmstefania a răspuns:

Cocosatul de la Nortre Dame! Eu am citit-o la varsta de 10-11 ani si sincer, nici nu am terminat-o fiindca nu mi-a placut! Cel mai inteligent raspuns?

| UnderPressure explică (pentru aDEeLAa):

Fraţii Karamazov de Feodor Dostoievski si Calatoriile lui Gulliver de Jonathan Swift, ca si satira politica au fost greute.

| Sly a răspuns:

Abecedarul! Cel mai greu a fost, ca nu intelegeam nimic?

| UnderPressure explică (pentru dmstefania):

Tot ce nu iti place in viata e dificil.
Placerea sau neplacerea nu cred ca sunt criterii de inteligenta, imi pare rau.
Eu nefiind diferit de restul lumii, am sa-ti votez deci raspunsul ca inteligent. happy

| IIIshaneIII a răspuns:

Biblia

| Steregoi a răspuns:

Toate cartile oamenilor de (ne)stiinta care isi folosesc creierul excesiv pentru a studia si intelege materia. De fapt stiu ca nu merita citite pentru ca as ajunge nebun ca ei adica nu as mai sti daca exista vreun motiv pentru care exista omul.

| RAY a răspuns:

Cea mai grea =Faust Johann Wolfgang von Goethe, un vocabular foarte bogat cu foarte multe înțelesuri, o recomand

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Esti sigură ca ai prins tot înțelesul si subînțelesul?

| Plato a răspuns:

Iti mai recomand si "Minima moralia: reflecţii dintr-o viaţă mutilată" - Theodor Adorno

| Felissa13Eden a răspuns:

Eu cred ca Virginia Wolf are perceptii destul de greu de inteles in cartile ei

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Da.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce sa zic, bine de tine.

| sabin89 a răspuns:

"Jocul cu mărgele de sticlă"

| Justme1997 a răspuns:

Ulysses, James Joyce
The sound and the fury, William Faulkner
Valurile, Virginia Woolf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recent: Eseu despre orbire.
E scrisă destul de... întortochiat.

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

Castelul. Franz Kafka.
E probabil cea mai absurda, ridicola si frustranta carte pe care am citit-o pana acum.
As recomanda-o doar daca as vrea sa te fac sa suferi. laughing

| RI1208 a răspuns:

Cea mai dificilă mi s-a părut "Cartea tibetană a morților". Este dificil atât de citit cât și de înțeles.