| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai dificila carte de filosofie pe care ati citit-o? Dar cea mai fascinanta?

Multumesc.

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Mi-e greu sa spun care e cea mai dificila sau cea mai fascinanta cind n-am citit decit de placere.

| Necrophagist a răspuns:

Pe la începutul adolescenţei citeam cu dicţionarele Fiinţă şi timp şi Fenomenologia spiritului.M-a luat mai mult de un anlaughing,desigur chiar şi aşa trebuiau reluate,eram habarnist.
Acum nu mai observ ce e greu şi ce e uşor, dau tot ce pot să intru într-un domeniu care mă stârneşte.
Ca şi carte fascinantă, Kierkegaard şi Schopenhauer au fost cei mai accesibili şi utili.

| miradoniz a răspuns:

Wittgenstein"Cercetări filozofice"

| CrysisMD a răspuns:

Cea mai dificila carte, dupa parerea mea e BIBLIA, deoarece fiecare om citind-o intelege adevarul in felul sau de aicea si se trage sectele acestea. Cea mai fascinanta e acea care n-o intelegi de fel.

| ahri a răspuns:

,,Filosofia Libertatii"-RUDOLF STEINER...si cea mai dificila si cea mai fascinanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Mousie

E adevarat, exista filosofie in care te regasesti sau nu.Dar odata cu inaintarea in varsta, trecand prin mai multe, cresc probabilitatile sa te regasesti in mai multe.Acelasi lucru putem spune si despre literatura in general, in scoli, si uite ca ele sunt specifice pentru fiecare clasa.Deci se poate stabili totusi un grad de dificultate...

| Barbiiie95 a răspuns:

Capra cu trei iezi deoarece nu intelegeam cine e tatal iezilor.I-o fi facut cu morcovul in c*r.Cea mai fantastica e Cenusareasa deoarece si-a pierdut bocancu' pe scarile printului.

| Alice1122 a răspuns:

Cea mai dificila a fost cea despre legile romaniei

| Mousie a răspuns:

Nu exista carte dificila sau usoara de folozofie. Exista filozofii in care te regasesti sau nu. Vad ca esti incepator/oare in asta. De ce nu incerci pe un scriitor filosof ce il invatam si in liceu, de ex Blaga.