| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Care dintre urmatoarele opere, apartin urmatoarelor curente literare?
Curente literare:
pasoptism
criticism
junimism
romantism
realism
clasicism
simbolism
modernism
traditionalism
Opere:
Mihai Eminescu ''Luceafarul"
Ion Creanga "Povestea lui Harap-Alb"
I.L. Caragiale "O scrisoare pierduta"
Ioan Slavici "Moara cu noroc"
G. Bacovia " Plumb"
Lucian Blaga "Eu nu strivesc corola e minuni a lumii"
Tudor Arghezi "Testament"
Ion Barbu "Ryga Crypto si Lapona Enigel"
Liviu Rebreanu "Ion"
Camil Petrescu "Ultima noapte de dragostea, intaia noapte de razboi"
George Calinescu "Enigma Otiliei"

Răspuns Câştigător
| Briannaa12 a răspuns:

Bună! Poți avea încredere în răspunsul meu, sunt în domeniu.
-Luceafarul = romantism
-Povestea lui Harap-Alb, O scrisoare pierduta, Moara cu noroc, Ion=realism
-Enigma Otiliei= realism+ clasicism+ romantism (da, toate 3, romanul e celebru pentru îmbinarea elementelor din mai multe curente literare)
-Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Testament, Ryga Crypto și Lapona Enigel și Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război = modernism
-Plumb = simbolism
Sper ca ti am fost de ajutor!

4 răspunsuri:
| BlindMirror a răspuns:

Ai uitat câteva: misticism, ciclism, turism, botulism, comunism și cretinism.

| Mirel4412 a răspuns:

Din pacate trebuie sa iti faci tema singur

| Anonimaams a răspuns (pentru Briannaa12):

Tind sa te contrazic, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi este realism...

| Briannaa12 a răspuns (pentru Anonimaams):

Te rog sa te informezi. Realismul = în primul rand, narator de tip obiectiv. În Ultima noapte naratorul este subiectiv. Ultima noapte e roman reprezentativ pentru modernism. Citește, caută și te vei lămuri.