| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! Cineva dintre voi mi-a oferit lista cu operele literare pentru bac și mi-am stabilit și eu ceea ce vreau să învăț. In afară de următoarele opere, mai trebuie sa adaug ceva?
1) "Floarea albastra"- Mihai Eminescu(poezie romantica);
2) "Povestea lui Harap Alb"- basm cult(Ion Creanga)
3)"Moara cu noroc" - nuvela psihologica(Ioan Slavici)
4)"O scrisoare pierduta"- comedie (I.L. Caragiale)
5)"Plumb" de George Bacovia-simbolism;
6)""Eu nu strivesc corola de lumini a lumii" de Lucian Blaga- modernism și expresionism;
7) "Testament" de Tudor Arghezi- modernism;
8)"Riga Crypto si Lapona Enigel " de Ion Barbu- modernism;
9) "Baltagul" de M. Sadoveanu- roman tradițional, obiecti, mitic;
10)"Ion" de L. Rebreanu- roman obiectiv, realist;
11)"Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război"- C. Petrescu-roman psihologic, citadin, realist;
12)"Enigma Otiliei"- George Calinescu-roman balzacian, obiectiv, realist, citadin;
13)"Moromeții" -de Marin Preda- roman postbelic, obiectiv
14/"Leoaica, tânără, iubire..." Nichita Stanescu-neomodernism,
15)"Iona" de Marin Sorecu- parabola dramatica,
16) "Luceafărul"- Mihai Eminescu- poem psihologic'
17) Titu Maiorescu
18) Eugen Lovinescu

Alți autori in afara celor canonici/alte opere
1)"Alexandru Lapusneanul- Costache Negruzzi-nuvela istorică, romantica
2)""Aci sosi pe vremuri"- Ion Pilat-traditionalism
3)Maitreyi- Mircea Eliade- roman al experientei
4)Zmeura de campie- Mircea Nedelciu- postmodernism

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu zic ca este ok si suficient happy

Succes sa ai! ^_^

| Catrice a răspuns:

Ne zisese o data profa de romana ca baltagul de cam de școală generală și nu prea îl agrează corectorii.

| Nimeni91 explică (pentru Catrice):

Da, asa este...insa am nevoie de un roman treaditionalist. Stii cumva vreunul care sa se incadreze aici?