| mallymally a întrebat:

Care este sensul figurat al verbului a apune?

8 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

A(-i) apune steaua (cuiva) = a-și pierde poziția, faima

| fadnox a răspuns:

A apune mai poate insemna a muri, un exemplu din literatura poate fi 'Apus de soare' de Barbu St Delavrancea

| Dragonfly6 a răspuns:

Cred ca ar fi "iti apune steaua" adica din cel mai cunoscut om devii un nimeni. Ca la sensul propriu este "soarele apune".
Raspunsul nu e 100% sigur, dar sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| allison20 a răspuns:

A muri, a se stinge din viata, a deceda, a raposa.

| xFakeSmilex a răspuns:

(Fam.; în expr.) A(-i) apune steaua (cuiva) = a-și pierde poziția, faima; a decădea. – Lat. apponere.
fig. A înceta de a mai trăi; a se stinge din viața; a muri; a deceda; a răposa; a se sfârși. /

| danyshatAT a răspuns:

Uite ce am gasit pe net Fam.; în expr.) A(-i) apune steaua (cuiva) = a-și pierde poziția, faima; a decădea. – Lat. apponere.
fig. A înceta de a mai trăi; a se stinge din viața; a muri; a deceda; a răposa; a se sfârși. /

| andrrea0catalina a răspuns:

A apune poate avea sensul de a muri.happy Funda?:*

| Mihai178 a răspuns:

A trece vremea cuiva