| Thecurious a întrebat:

Care sunt cartile de filozofie a caror lectura va marcat/impresionat in mod deosebit?

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Banchetul, Simpozionul, Dialogurile, Republica, Despre Suflet, Despre Frumos, Despre Iubire - toate de Platon, si multe altele ale lui dar nu le mai enumar.
Discurs asupra metodei, Pasiunile sufletului, Lumea - Rene Descartes
Critica ratiunii pure, Critica ratiunii practice - Immanuel Kant
Trilogia cunoasterii - Lucian Blaga
Retorica - Aristotel
Elogiul nebuniei, discurs despre lauda prostiei - Erasmus din Rotterdam.
Daca citesti macar cateva din astea, iti garantez ca vei fi alt om, iti zic din experienta. Toti sunt geniali, zeul absolut e Platon, desigur. Bafta.