| flower236 a întrebat:

Care sunt cartile din seria Hercule Poirot de Agatha Christie? se pot citi si separat?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Cărțile Agathei Christie au, de regulă, două personaje „detetectivi" :
a)consacratul detectiv Hercule Poirot, care mereu ține să aducă la cu noștință că e belgian și nu francez.
b) Miss Marple, o bătrînică, de printr-o localitate engleză, care, aflîndu-se ea prin preajma unor mai enigmatice întîmplări, reușește să scoată la iveală
cauza și implicit pe răufăcători.
Fiecare carte a Agathei Cristhie are o poveste aparte, deci se poate citi fie
care separat de celelalte.
Exact ca și romanele lui George Si menon, cele cu comisarul Maigret.

1 răspuns: