| cocolate a întrebat:

Care sunt cele mai grele poezii in opinia voastra? si cele mai frumoase?

6 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Nu stiu care sunt cele mai grele, dar stiu care nu-mi plac.Iar aici intra cele scrise de Eminescu, N.Stanescu si Cartarescu(la nivel de poeti romani).Nu pot sa le inghit.
Din tot ce-am citit pana acum, mi-a placut cel mai mult Bacovia, E.A.Poe si Rimbaud.

| Cameliapantiru a răspuns:

Poetii preferati din literatura romana sunt Mihai Eminescu si Nichita Stanescu. Mai imi plac insa si unele poezii ale lui Minulescu, Bacovia, Macedonski(rondelurile), Vasile Alecsandri(pastelurile) si Ion Barbu (poezia ermetica: "Joc secund'', "Uvedenrode'', ''Ritmuri pentru nuntile necesare'', ''Timbrul'' etc).
Din literatura universala am citit cu multa placer poeziile lui Goethe, Schiller, Charles Baudelaire, Paul Verlaine, Puskin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata n-am inteles poeziile lui Nichita Stanescu.
Cat despre cele mai frumoase...nu stiu ce sa zic, Eminescu? Da, probabil Eminescu.

| Flaviucu a răspuns:

Pacea lumii, Vorbe cu Tâlc, Neamului Valah Strigare, Cărbunii, Dorinţa(ti-o recomand), Părăsit.

| jamal000 a răspuns:

Personal mi-a placut foarte mult simbolismul, respectiv poeziile lui Bacovia pentru ca mi se pare genial cum sunt prezentate starile interioare ale eului poetic, angoasa existentiala si e mai greu de inteles decat alti poeti ca de pilda Eminescu care e pe intelesul oricarui cititor.

| Foloaca_Gaby_1998 a răspuns:

O lacrima -Octavian Goga