| firuca a întrebat:

Care sunt dezavantajele cartilor tiparite? Dau funda

3 răspunsuri:
| Catalinhhh a răspuns:

1. Nu o poți citi seara/noaptea fără o sursă alternativă de lumină, care să nu deranjeze pe cei din jur
2. Cărțile tipărite sunt mai scumpe decât varianta lor electronică
3. Hârtia se învechește, îngălbenește și capătă, cu timpul, un miros de vechi. Totuși, acest lucru nu-i știrbește mereu din valoare, ba din contra.
4. Cărțile voluminoase sunt grele, iar în timpul lecturii, din cauza greutății, poate fi incomod să ții cartea în mână.
5. Se folosește multă hârtie, care duce la tăierea pomilor.
6. Fiecare notita facuta sau citat subliniat va ramane acolo permanent. Chiar daca veti scrie cu un creion, urmele acestuia vor fi vizibile in continuare.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pot fi incomode pentru cei care au prins simultan varianta electronica.In rest are dreptateCatalinhhh.

| ionutz03 a răspuns:

Conform dex:
CÁRTE, cărți, s. f. I. 1. Scriere cu un anumit subiect, tipărită și legată sau broșată în volum.

Nu poti numi ca ai citit o care daca este online...V-a luat mintile tehnologia.
Ai alta satisfactie daca citesti pe hatie, parerea mea.

Cand spui carte tiparita consider ca ai facut un pleonasm.