| bleakk a întrebat:

Preferati cititul cartilor tiparite sau in format electronic?

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Prefer, şi întotdeauna am preferat, varianta tipărită.
Nu e că nu îmi plac şi cărţile în variantă electronică. Sunt mult mai practice, mult mai uşor de luat, oriunde te duci, mult, desigur, şi o ţintă mult mai tentantă pentru hoţi...Sunt mult mai uşor de obţinut.

Dar atenţie, pentru cititorii de e-book! Nu citiţi pe orice! Există un motiv pentru care s-au inventat e-book-reader-ele. Acestea nu emit lumină. Lumina telefoanelor, PC-urilor, Tabletelor sau mai ştiu eu a cui, e extrem de dăunătoare pentru ochi.

Cărţile tipărite sunt cu totul şi cu totul altă poveste. Cartea tipărită o poţi "citi" cu aproape toate simţurile: o vezi, o auzi, o miroşi, o palpezi. Fiecare pagină a unei cărţi tipărite îşi spune propria poveste. Plus că pot fi frunzările. Cărţile electronice nu pot fi frunzărite. Dacă vrei să citeşti un pasaj din carte şi trebuie să dai la altă pagină, nu poţi ţine deschisă cartea la ambele pagini. Nici nu vezi cum se subţianză încet teancul de pagini rămase. Nici nu e aşa uşor de stricat.

Ebookurile au tot felul de aplicaţii: de gestionare, de subliniere sau dicţionare. Dar cât de bine arată e-book-readerul în raft? Şi, hai să recunoaştem, ce e mai frumos decât o bibliotecă plină de cărţi?

11 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Tiparite. Imi place sa o simt.

| AirănMeidăn a răspuns:

Tiparite, normal. Imi place sa simt mirosul ala de carte, si sa o am in mana. Nu va ganditi la prostii, pls

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Tiparita desigur.In cazul celor electronice sunt tentat sa fac si altceva daca citesc pe tableta, nu e la fel.

| MaliciousDeath a răspuns:

Tiparite.

| Cameliapantiru a răspuns:

Citesc doar carti tiparite, imi obosesc ochii sa citesc in format electronic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiparite.Cele in format electronic imi afecteaza concentrarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici nu mai pot fi,, oldschool", trebuie sa spun ca prefer mai repede varianta moderna, in format electronic.Imi reduce cu mult din chin, ma ajuta sa ma concentrez ceva mai bine.
As prefera sa nu am o problema de concentrare cu cele tiparite, dar nu prea e o alegere.
In fine, ambele au avantajele si dezavantajele lor.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Serios? Partea cu concentrarea nu o pot intelege. Nu sunt impotriva tehnologiei, este foarte utila, insa in acest sens, pentru o informare de lunga durata si bine pusa la punct, eu prefer cartea tiparite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Eu nu am deloc aceasta problema cu "sunt tentat/a sa fac si altceva pe tableta", am mai spus, imi e chiar mult mai simplu.Pe o carte normala mi-ar fugi privirea oriunde pe tavan...mai putin la carte, mai ales cand am senzatia ca literele incep sa danseze in fata mea si sa-mi dispara si ultimul strop de concentrare lasand-o balta pan' la urma.
Nu am rabdare, iar pentru cele tiparite as pune de 2 ori mai mult efort in incercarea de a-mi mentinea atentia pe subiectul cartii decat as depune in cazul celor in format pdf. s.a.Mai ales ca nu mai am acea senzatie de incetosare in jurul meu, lumina de pe fundal ajutandu-ma extrem de mult in acest sens, ori faptul ca pot da zoom daca am nevoie happy.

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar care-i diferenţa, că eu nu înţeleg?laughing Nu în forma literelor constă diferenţa dintre o carte tipărită şi una electronică. Nici eu nu înţeleg partea cu concentrarea. PS: E-book-urile nu au lumină de fundal. Care, oricum, e extrem de dăunătoare pentru ochi.

| buburutzaa a răspuns:

Amn2 dar de fel cele tiparite