| anonim_4396 a întrebat:

Ce ai putea să aduci nou într-o lucrare de Licenţă pe Literatură Română? Sunt informaţii spuse de generaţii de studenţi.Dar vreau să aduc şi ceva nou.

12 răspunsuri:
| stresat a răspuns:

Daca ne intrebi pe noi, nu cred ca ai adoptat cea mai buna tactica. Vorbeste cu profesorii de la facultatea ta, sa te indrume catre ceva. Sunt sigur ca stiu mai bine decat noi.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru stresat):

Credeam că mai sunt aici persoane care au trecut de asta.Şi pot să spună câteva idei.

| mixxjim a răspuns:

Tu de fapt vrei sugestii pentru o tema de lucrare de licenta pe literatura romana? ca daca ai ales deja tema si vrei sa spui ceva nou in ea poate-ar fi de folos de stiut si tema happy oricum, literatura romana e mult prea mult spus, restrange un pic, nu se poate sa nu ai ceva preferat, si poate acolo gasim ceva mai putin folosit, ca nou... cine poate sti ca-i absolut nou? happy

| stresat a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

OK...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Contribuția Internetului la formarea gustului pentru lecturi literare. Zic și eu. Uită-te pe aici http://lecturirecenzate.ro și http://lecturi-scolare.blogspot.ro/

| Iunona a răspuns:

Ai putea face un studiu de comparata: lit rom in context european. Si poti lua poeti/scriitori romani inspirati de cei eurpeni, Eminescu-Novalis, Calinescu-Balzac. E doar o sugestie si necesita studiu riguros.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru mixxjim):

Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război (Camil Petrescu)

| mixxjim a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Eeeee, pe asa ceva e aproape imposibil sa spui ceva nou... E mult prea studiata si analizata de toata lumea, de la liceu la cei mai mari critici literari. Si daca chiar gasesti sa spui ceva nou e riscant la asa o opera, eu am riscat ceva nou la Don Juan de Moliere si mi-am luat-o de nu m-am vazut, noutatea a fost considerata necunoastere, daca nu chiar prostie... E greu si riscant sa le preznti dinozaurilor idei noi despre chestii vechi laughing Daca vrei noutati ia altceva, un roman modern, curentele actuale in literatura romana - daca mai exista, in general noul este mai pretabil la spus noutati happy

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru mixxjim):

Cartea asta are ceva special în ea.Nu am de gând să mă opresc aici.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru mixxjim):

Wau, înseamnă că ăia au privit cu subiectivism totul, nu au fost deloc receptivi noilor idei și propuneri. Aveau probabil o "fixatie" bine stabilită și nu erau de acord cu schimbările.
Dacă tu ai fost și esti multumită asta contează cel mai mult! Părerile lor au contat doar atunci. Acum nu mai fac doi bani.
Ei, eu mi-am făcut lucrarea de licentă din publicistica lui Eliade...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Da, si pe mine m-a impresionat mult de tot cartea "Ultima noapte...", pot spune că m-a captivat ani in șir povestea lui Ștefan Gheorghidiu, iar când am găsit dvd-ul spre vânzare, am fost cea mai fericită. Filmul este identic cu cartea!
Cred că este romanul din care am retinut "mot-a-mot" cele mai multe pasaje, într-atât m-a cucerit!

| mixxjim a răspuns (pentru floresdemayo):

Ehe, de-aia aminteam de dat noutati dinozaurilor laughing ma bucur ca te vad, astept demult o veste poveste de la tine happy