| anonim_4396 a întrebat:

Ce autori nu ati citi/reciti vreodata?

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mircea Eliade, Camil Petrescu

| Endoryus a răspuns:

Fratii Grimm

| wpetterssone a răspuns:

Cu siguranță am ocolit mulți autori. Un om în viață, dacă meseria lui ar fi să citească, nu ar putea să citească toate cărțile scrise până în acel moment.
Dacă o carte nu mi-a plăcut, în viitor nu ocolesc autorul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paulo Coelho

| RobertMoon a răspuns:

Irina Binder, Mircea Cartarescu, Igor Bedner, Răzvan Ciobanu, Jojo Moyes, Sandra Brown.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertMoon):

Razvan Ciobanu?

| Adry05 a răspuns:

Dostoievski, Irina Binder si alte telenoviste asemenea ei cu carti de duzina

| Dalmore a răspuns (pentru Adry05):

Ce are Dostoievski? :O

| Adry05 a răspuns (pentru Dalmore):

Nimic, mie personal nu-mi place. laughing Am incercat 2 carti si m-am fortat sa le termin, nu-mi place stilul. Nu neg ca are opere bune, dar mie personal imi displac.

| Mayar a răspuns (pentru Adry05):

Dostoievski ii autor de carti de duzina?

| Mayar a răspuns:

Am recitit "Idiotul" de Dotoievski... m-am obisnuit cu cartea si nu am putut suporta ideea ca s-a terminat, asa ca am reinceput sa o citesc.
Si am inceput sa recitesc si alte opere, precum "Amintiri din casa mortilor" -Dostoievski, dar ar trebui sa termin si celelalte carti pe care mi le-am propus sa le citesc - scrise de Dostoievski si Sven Hassel.

Ce autor nu as reciti? Calin Petrescu - Ultims nospte de dragoste, intaia noapte de razboi - un om ce s-a indragostit de o 'pipita', dar avea pretentia ca aceasta sa nu mai fie 'pipita' odata casatorita cu el. Asta si alte trasaturi ale caracterului sau m-au facut sa nu il pot suferi.
Mircea Eliade - pentru ca am vazut ce fel de om ce corupe minori e - din Maitreyi - am ajuns sa imi displaca total acest om, aflandu-i caracterul.

In rest... Cred ca as reciti "Cavalerul des Touches" de Barbey D'Aurevilly - descrierile sale sunt atat de frumoase, incat nu poate sa nu iti placa. Intra in amanunte, facand referire la diverse picturi celebre, opere de arta in general si multe altele. Are o eleganta placuta in a descrie totul.

Tu ce raspuns ai da?

| Adry05 a răspuns (pentru Mayar):

Nu. Ma refeream la irina binder aia. Dostoievski doar nu-mi place

| Mayar a răspuns (pentru Adry05):

Ah, ok. big grin M-am calmat.
Dar ce autori iti plac? Sau ce carti iti plac?

| Adry05 a răspuns (pentru Mayar):

Drumes, Eliade, surorile Bronte, Daphne du Maurier, Agatha Christie, Tess Geristen, Stephen king, Charles Dickens, Marin Preda

| Mayar a răspuns (pentru Adry05):

Interesant.
Am zis ca as vrea si eu sa incerc sa citesc de Stepehen King dupa ce am vazut mini-serialul Castle Rock, stiu si de The Shinning, etc.
Cum e cartea? Pare mai infricosatoare? Ce carti de Stephen King sunt cele mai horror?

| Adry05 a răspuns (pentru Mayar):

N-am citit the Shining pentru ca am vazut filmul si nu are farmec. Am citit jocul lui gerald, salem's lot si mai am si pet semetary de care vreau sa ma apuc curand. De niciuna nu pot sa zic ca a fost atat de horroooor. LA pet sematary imi place maxim subiectul, e foarte interesant, am vazut filmul si m-a facut sa caut si cartea, sper ca nu dezamageste.

| Mayar a răspuns (pentru Adry05):

Uuuu, acum chiar ca vreau sa citesc si eu o carte de-a lui Stephen king!