| gIiiIolil a întrebat:

Am o intrebare simpla, exista sau au existat vreodata autori care sa ajunga oarecum populari cat inca erau in perioada adolescentei?

4 răspunsuri:
| MihaiN a răspuns:

Dinescu era destul de apreciat si cand era micut (uite o poezioara scrisa de el atunci: https://www.youtube.com/watch?v=MTE5g85UOFs ).Dar intrebarea corecta nu este "cine a devenit cunoscut la adolescenta".Si Bieber e adolescent si e cunoscut, DAR nu cred ca vrea cineva de aici sa fie cunoscut in felul ala :D E bine sa ganditi lucrurile pe termen lung, literatura e un domeniu in care poti deveni mai bun pe parcursul intregii vieti (Arghezi a publicat prima carte la 46 de ani, spre exemplu). Sigur, daca cineva reuseste inca din adolescenta, cu atat mai bine, dar sa nu credeti ca e obligatoriu sa fii genial de atunci ca sa poti scrie bine.

| IuliiMarie a răspuns:

Da,Mihai Eminescu, care s-a remarcat cu o poezie la varsta de 16 ani, in cas alui Titu Maiorescu, si, de asemenea, acesta l-a remarcat pe Creanga la varsta de 36 ani..tot in casa marelui critic romanesc Titu Maiorescu

| DevidALex a răspuns:

Salut,Lev Nikolaevici Tolstoi a inceput sa scrie de la 24 ani, putin mai departe, dar totusi.
Stephen King a inceput sa scrie de la 13 ani, Lucian Blaga, a scris prima lui poezie si publicata la varsta de 15 ani, Liviu Rebreanu la 23 de ani si Mihail Sadoveanu cam pe la 17-18 ani.
Ah, si Tudor Arghezi care debuteaza cu o poezie pe la 16 ani, Deasemenea Mihai Eminescu a scris prima lui poezie la varsta de 16 ani.

| sakura021 a răspuns:

Hei! Dintre toate autoarele de succes (cele contemporane), cea mai tanara a avut succes de la 21 de ani.