| Elena1234456 a întrebat:

Ce carte imi recomandati? Imi place foarte mult sa citesc.

Răspuns Câştigător
| xXMomo185 a răspuns:

Eu iti sugerez sa citesti Pe aripile vantului si La rascruce de vanturi daca te pasioneaza cartile de dragoste; desi sunt destul de grele, daca le citesti cu atentie vor fi minunate. Alte carti care m-au impresionat sunt : Unde se avata vulturii(este povestea unui spion englez care se infiltreaza intr-un castel al germanilor; este foarte interesanta si se citeste repede), Maitreyi, Domnisoara Christina, Moarte pe Nill, Maini inzestrate, Singur pe lume(cartea asta m-a marcat), Elevul Dima dintr-a saptea, fantoma de la opera, Dama cu camelii.

33 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Danielle Steel-Îngerul păzitor.
Collen McCullought-Pasărea spin.
Mihail Drumeș-Invitație la vals; Scrisoare de dragoste; Elevul Dima dintr-a saptea.
Jules Verne-20 000 de leghe sub mari.
Constantin Chiriță-Cireșarii.
Umberto Eco-Numele trandafirului.
Cezar Petrescu-Întunecare (are 2 volume)

Niște romane polițiste sau de aventură, depinde de ce gusturi ai.Te poți sfatui cu bibliotecara. big grin
Lectură plăcută.

| Pricked a răspuns:

Seria "Cantec de Gheata si Foc"
Spor la citit!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Lacrimi si sfinti, de Emil Cioran.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Cati ani ai?

| michelia a răspuns:

Daca ai 12-14 ani, iti recomand:
- Mihail Drumes : Invitatie la vals
- Mihail Drumes : Elevul Dima dintr-a saptea
- Cella Serghi - Pinza de paianjen
- Jules Verne - 20 000 de leghe sub mari
- Jules Verne - Doi ani de vacanta
- Alexandre Dumas - Cei trei muschetari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fifty Shades of Grey de E. L. James

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalele Vampirilor, Twilight, Cercul secret

| Euletitia a răspuns:

Buna! am s aincerc sa-ti fac sugestii cat imi variate, pentru ca nu stiu exact ce preferinte in materie de lectura ai, ce varsta ai, ce carti ai mai citit pana acum, dar am sa incerc sa ma raportez la prefreintele mele si sper sa te ajute:
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Insula pierduta"-Margaret Mitchell
"Doamna Bovary"-Gustave Flaubert
"David Copperfield"-Charles Dickens
"jane Eyre"-Charlotte Bronte
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Rebecca'-Daphne du Maurrier
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"Sfarsitul unei iubiri"-Graham Greene
"lassie se intoarce acasa"-Eric knight
"Colt-Alb"-Jack London
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher Stowe
"Elevul Dima dintr-a spatea"-Mihail drumes
"Lorelei"-Ionel teodoreanu
"La Medeleni"-Ionel teodoreanu
"Ciresarii"-Consatntin Chirita
"Ultima noapte de dragoste, inatia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"maitreyi"-Mircea Eliade
"Panza de painajen"-cella Serghi
Lectura placuta orice ai alege!
P.s.: Si mie imi place foarte mult sa citesc!
La multi ani!

| Bitzy a răspuns:

Bună! Voi încerca să-ți dau o listă (căci nu pot avea doar o carte preferată) și niște argumente sau păreri.Personal,nu-mi plac descrierile, vreau ca autor să povestească mult fără prea multe detalii dar uneori, oricât de multe s-ar afla într-o carte pentru mine contează enorm sfârșitul.
1. Diabolicele - Boileau Narcejac --> A fost o carte după părerea mea perfectă. Acțiunea predomină și finalul este unul plin de suspans.
2. Dulce ghinion-Kevin Alan Mike --> Autorul a îmbinat foarte bine acțiunile.E o carte ușoară.Se prezintă viața unei fete pesimiste ce a suferit un accident.
3. Bărbatul din tablou-Susan Hill --> Această carte m-a surprins enorm.Nu e deloc plictisitoare.Mai mereu rămâi captivat de acțiuni.Suspansul domnește.
4.Pentru dezvoltarea personala, dacă ai chiar și 10 ani sau poate chiar 18, 30! Depinde de fire, dacă ești jucăușă și vrei activități, îți recomand cărțile scris de Jennie Kim.
Dacă dorești niște clasici și ești romanitică : Enigma Otiliei-George Călinescu, Lorelei-Ionel Teodoreanu, Maitreyi-Mircea Eliade, Donna Alba-Gib Mihăilescu.
Și volumele : Cronicile lumii pământene de Licia Troisi *3 volume* ți le recomand dacă vrei să trăiești o perioadă cu totul specială dar emoționantă, plină de suspans.
Sper să-ți placă. Există milioane de cărți ce probabil ar fi pe placul tău, trebuie doar să ai timp și voință.
Și mai găsești și aici sfaturi : http://cioburi-de-vise.blogspot.ro/
Sper că te-am ajutat!

| cristiiiiiii a răspuns:

Dracula,Doamna Bovary, Ultimul mohican

| xXdoareuXx a răspuns:

Jurnalele Vampirilor-L.J. Smith
Labirintul- Kate Mosse
Cartea Mortilor-San Raimi

| Alexandru98 a răspuns:

Legendele olimpului, cele 7 volume Harry potter, cele 7 volume Cronicile din Narnia, Căpitan la cincisprezece ani de Jules Verne, Tunele, seria Amurg, O tabără de cpșmar, Bestiile atacă, Școala de vrajitorie, Cuore, Baltagul, Moara cu noroc, Amintiri din copilărie, Prâslea cel voinic și merele de aur, Greuceanu, Făt frumos din lacrimă, Ultimul mohican, Shogun, Shogun2, Mizerabilii de Victor Hugo, Colind de Crăciun de Charles Dickens, Enigma Otiliei, Ion, Anna Karenina, Comoara(tebuie neapărat să o citești), Moromeții, Biblia, Il figlio della stepa(este foarte bună cartea)

| para001 a răspuns:

Ion de liviu rebreanu

| unconnected a răspuns:

La rascruce de vanturi de Emily Bronte
Agney Grey de Anne Bronte(sora lui Emily Bronte si din cate am inleles se considera a fi o continuare a romanului ''la rascruce de vanturi".Eu le-am citit pe amandoua dar crede-ma nu au nicio legatura.)
Vocile Raului-de john saul
Conspiratia Mozart
Orasul borcanelor si Linistea mormantului (ambele scrise de arnaldur indridason)
O noua viata
Mostenirea
Dracula
Bal mascat, Lorelei(Ionel Teodoreanu)-mi-a placut foarte mult Lorelei.
Ion, Padurea Spanzuratilor(L.Rebreanu)

| Katoteshika a răspuns:

Ciresarii de constantin chirita
la medeleni de ionel teodoreanu
10 negri mititei de agatha christie
cuore de admondo de amicis

| allison20 a răspuns:

Kelley Armstrong - Luna plina

| xBebee a răspuns:

Sunt multe carti frumoase.
Robin Hood
Robinson Crusoe
Singur pe lume
Doamna Bovary
Romeo si Juliete
Dragostea unui baiat cu ochi albastrii
Spune-mi Sin
Mormantul lui Avril
Si acum cartea mea preferata este Memoriile unei gheise, nu e ff cunoscuta, dar e ff frumoasa, exista si film

Sper ca te-am ajutat

Răspuns utilizator avertizat
| xBebee a răspuns (pentru XestediferitdeY):

Nu mai stiu sigur, ca nu mai am cartea dar parca de Sandra Brown.

| danyshatAT a răspuns:

Twilight aventurile lui juliver:X

| christianlaroka a răspuns:

20 de mii de leghe sub mari, o carte foarte interesanta si captivanta.

| RazvanVlad a răspuns:

The godfather, the Lord of the rings, the hobbit, the sicilian

| IBeliveICanFly3 a răspuns:

Depinde ce fel de carti citesti. Eu de exemplu citesc cartii cu vampiri si romane de dragoste. Tie poate iti plac altfel de carti.

| gabi13579 a răspuns:

Jurnalele vampirilor, la Medeleni, colind de Craciun, cei trei muschetari, regina margot, contele de Montecristo, laleaua neagra, cismigiu et comp, romanul adolescentului miop, elevul dima

| Andreea2013 a răspuns:

Capitan la 15 ani! [Depinde ce clasa esti...eu asta citesc acum]

| FlorinutaaA95 a răspuns:

Ciresarii!

| SilentDark a răspuns:

Jules Verne:20 000 de leghe sub mari

| ioan09 a răspuns:

Punguta cu 2 bani
morometii
crima din orient express
10 negrii mititei
batranul si marea
star wars

| Cataa9 a răspuns:

Poti incerca ceva de Mircea Eliade cum ar fi La tiganci, Nunta in cer
Mihail Drumes-Elevul Dima dintr-a 7a
Hector malot- singur pe lume

Sau daca nu iti place literatura clasica poti incerca Copiii lampii fermecate sau volumele (cele 4) ale Annei Brashares... cele cu pantalonii calatori. E foarte interesanta. Si nu respinge cartea din cauza titlului, subiectul este viata unor prietene foarte bune. happy

| glamorousgirl a răspuns:

Maitrey de Mircea Eliade, Tema pentru acasa de Nicolaie Dabija

| RoRares a răspuns:

Citeste orice, dar sa fie si realist, si sa intelegi si sa-ti intre unele cuvinte in cap ca sa te poti exprima:*