| georgianastefi a întrebat:

Ce carti/autori/edituri imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| cnvv a răspuns:

Depinde ce gen iti place. Pentru genul Horror/thriller/psihologic iti recomand cu sa citesti Stephen King (autor). In Romania, 95% (daca nu mai mult) din cartile au aparut la editura Nemira.
Pentru genul de SF iti recomand Isaac Asimov de la Paladin, sau Arthur C. Clarke tot de la Nemira (este si o carte in Romania la Paladin, se numeste '' Orasul si stelele'')
Pentru genul de Fantasy (fantezie) iti recomand George R.R. Martin (Nemira), sau J. R.R. Tolkien (editura Rao).
Pentru genul non-fictional iti recomand editura Polirom, in special colectia Top 10+.
Pentru carti romantice si pentru fete in special, iti recomand editura Trei.
Sper ca ti-am fost de folos big grin

2 răspunsuri:
| NoWay55 a răspuns:

Edituri nu prea stiu...decat humanitas sau litera de la care cumpar eu dar iti pot recomanda cartea 'Hotul de carti' care e geniala si e scrisa de Markus Zusak. Sau 'Arta visarii' e o carte foare buna.

| AnimeAnnDRa a răspuns:

Editura mea preferata e Epica, tot ce am citit de acolo a primit 5 stele pe goodreads.

carti care mi-au placut mult de la epica : ugly love, slam, 10 respiratii scurte, marea calatorie a lui Amy&Roger, Anna si sarutul frantuzesc