| AvalohAlyn a întrebat:

Ce carti filosofice bune si frumoase stiti?

Răspuns Câştigător
| iMissTheName a răspuns:

1. "Jurnalul de la Paltinis"
2. "In cautarea fericirii"
3. "Cercul mincinosilor"
4. "Teoria rasului"
5. "Desertul pentru totdeauna"
6. "Cerul vazut prin lentila"
7. "Antifragil"
8. "Timpul rugului aprins"
9. "Un pamant nou"
10. "Ce inseamna, oare, toate acestea?"
Funda?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Minte Caracter şi Personalitate" vol.1 si vol.2
http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| Zatharra a răspuns:

Dacă nu ai studii într-ale filosofiei, o carte de început, scrisă pe înțelesul tinerilor, e „Lumea Sofiei". E de fapt un roman, dar prezită filosofia de la începuturi până în prezent.
A mai citit două cărți de Irvin D. Yalom, îmi place tare stilul lui, mai ales că îmbină filosofia cu psihologia și astfel crează romane (sunt mai ușor de digerat și de început).

| Bia13 a răspuns:

Incearca Constantin Noica. big grin