| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă expresia "nu mai târziu de"?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trecut de ora x. Sau de termenul x.

| minrest a răspuns:

Inseamna ca o actiune trebuie facuta inainte de o anumita data. Daca o faci dupa acea data, nu isi mai produce efectele favorabile tie; ai efectuat-o prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce te referi... daca nu mai tarziu de ora 12:00(de exemplu) atunci trebuie pana la 12:00 etc.

| dannyel86 a răspuns:

"Nu mai tarziu de" se poate traduce ca "pana la" ori "cel tarziu pana la".

| AvalohAlyn a răspuns:

Exact ce se aude si ce se intelege la prima vedere,nu mai tarziu de o anumita data, de data x, de termenul x, nu trebuie da suporte intarziere de la data x, nu trebuie da depaseasca data x.Numai bine!