| anonim_4396 a întrebat:

Ce limbaj trebuie utilizat la eseurile de limba romana?

4 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Depinde ce fel de eseu este!
Dacă este eseu argumentativ, limbajul va fi unul persuasiv. Dar, poate fi și eseu științific, în care metalimbajul predomină. Etc...
Înțelegi la ce mă refer?
Expresivitatea și figurile de stil într-un eseu nu predomină, și nici nu este indicat să le folosești mai mult decât este necesar. Eseul nu este un text beletristic.

| DedeAndreea16 a răspuns:

Trebuie utilizat un limbaj literal, expresiv de preferat cu multe figuri de stil.

| aXy99 a răspuns (pentru DedeAndreea16):

Cum dumnezeu sa folosesti cat mai multe figuri de stil? Nu trebuie sa compui tu o poveste, trebuie sa argumentezi diverse chestii. In concluzie, mai usor cu subiectivitatea asta excesiva ca vei fi depunctat!

| DedeAndreea16 a răspuns (pentru aXy99):

Bine mai, daca tu te crezi mai destept.