| StrongHeart a întrebat:

Ce limbi straine sunt "cautate",apreciate si bune de stiut pentru un roman, in afara de engleza?

13 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Franceza, Germana, Spaniola, Chineza.

| laSoledad a răspuns:

Germana si chineza. laughing

Asta daca ca nu te dai si tu pe spaniola, italiana si franceza ca multe alte milioane de romani.

(mai putin franceza.
va intelegem)

| RAY a răspuns:

As mai adauga japoneza, korreana, Rusa, sa nu repet ce e deja scris

| SynapseNinja a răspuns:

Franceză, germană, spaniolă, italiană și o limbă asiatică/mai multe (de preferat dintre chineză, japoneză sau coreeană).

| ChituAlexandru1289 a răspuns:

Din cate am inteles, araba, turca, japoneza, rusa, germana si cel mai probabil si chineza. Succes! happy

| laSoledad a răspuns:

E usor sa dam raspunsuri aici enumerandu-le. Dar cati dintre noi si stim macar una dintre ele? Cati din noi ne si apucam de invatat mai multe?!

| Jameson a răspuns:

Limba germana.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde ce planuri de viitor are romanul respectiv. https://www.linkedin.com/......u-dragomir
Cam astea ar fi cele mai bune de stiut.

| alex241 a răspuns:

Germană, Italiană, Franceză, Coreeană (această limbă acum e la modă)

| NLS a răspuns:

Germana, olandeza, daneza.
Pentru ca mai sus e cam ger.

| mitzok a răspuns:

In ordine, germana, spaniola, chineza, franceza, rusa

| Adry05 a răspuns:

Franceză și germană și hai să zic și spaniolă deși nu prea mi se pare la fel de relevantă

| comyne a răspuns:

Depinde de ce vrei sa scrii. Daca vrei sa scrii in engleza este cel mai bine insa depinde si de genul pe care vrei sa il abordezi. Poti scrie o carte de genul fantasy insa vei avea nevoie cel mai probabil de putina latina sau poti scrie o carte istorica la care sa participe personaje frantuzesti asa ca vei avea nevoie de putina franceza.
Totusi consider ca cel mai bine e sa stii ceva latina. Sau macar fraze. Multe carti au titlul sau un citat semnificativ in aceasta limba deoarece da putina profunzime cartii.