| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Ce parere aveti de Stephen King? Mie mi se pare un autor genial, dar sunt multe persoane care spun ca scrie carti de duzina, voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu trebuie să fii supărat! Părerile sunt împărțite. Privește lucrurile din altă perspectivă...
"De duzină", pentru cei plictisiți de stilul pe care King îl abordează (ori, pentru pasionații altui gen literar)
Și intotdeauna "insuficiente", pentru fanii genului SF/ horror.

Mie imi place Stephen King, dar și mai mult Dean Koontz. happy

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Scrie genial cărți de duzină.
winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai bune filme Horror se fac dupa cartiile lui.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mie nu mi se pare genial, dar cred că trebuie să citești ce-ți place, nu contează că scrie sau nu cărți de duzină, nu contează ce păreri au alții. Pentru tine citești, nu pentru ei.

| MireP a răspuns:

Tipul scrie 2-3 carti pe an, dar se pricepe sa recicleze subiecte interesante pentru pseudointelectuali.

E cu siguranta un autor inteligent, insa alege sa scrie soap opera de fictiune in locul unor carti mai de substanta.

| mastadont a răspuns:

Nu aș spune chiar genial însă are niște cărți chiar captivante. Desigur, are și cărți care mie personal nu prea mi-au plăcut însă nu scrie rău de loc. Ți-aș recomanda de la el seria turnul întunecat, apocalipsul, capcana pentru vise și orașul. Sunt cam cele mai bune cărți ale lui după părerea mea. Ah, și shining și doctor sleep chiar merită citite.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Genial, nu. Dar știe să speculeze dorințele publicului larg. Deci, tipul scrie bine. happy

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru mihai69):

De ce carti de duzina? Ce va face sa spuneti asta?

| Adry05 a răspuns:

Ideile lui sunt foarte interesante, dar stilul îl detest. are un stil de duzină, așa că prefer filmele mai degrabă făcute după cărțile lui. am citit și văzut pet semetary (engleză chiar) și prefer filmul vechi de 10000000 de ori. atinge exact ce e nevoie, fără toate detaliile inutile din carte.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Adry05):

Sunt de alta parere! Acele detalii au fost folosite pentru a-i face universul mai credibil!

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru floresdemayo):

Am citit o singura carte de Dean Koontz, adica Masca! Cartea mi-a placut, dar finalul(care e cam inexistent)mi-a lasat un gust amar in gura! Ce alte carti scrise de el imi recomandati?

| Adry05 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Care? despre boala lu soția lu vecinu, moartea ei și o grămadă de detalii despre situațiile cheie care nu ajută la nimic? bine, citește tu atunci 300-400 de pagini pe un subiect care putea fi acoperit în 200 cu același efect dacă ție îți vorbesc dialogurile alea vulgare, pline de înjurături și cu descrieri de compuneri de clasa a 4-a

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Șoapte, Miezul Noptii, În numele Domnului, În puterea nopții, Îngeri păzitori, Nimic nu e întâmplător etc...