| InfiniteBeing a întrebat:

Ce parere aveti despre Osho (intreb doar pe cei care l-au citit)?

4 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Spune aceleasi lucruri gandite de tine, dar care tu aveai nevoia sa ti le confirme cineva foarte mult apreciat

| Lostlyric a răspuns:

Scrie intr-o maniera foarte usoara, dpmdv, fara profunzime. I-am citit cateva carti in timpul duminicilor, sa-mi mai ofer cate un zambet. Dar, nu e tocmai pe gustul meu. Nu stiu exact ce asteptari ai tu din ceea ce a scris. Poate asa, reuseam sa-ti dau un raspuns mai apropiat tie.

| zăGhost a răspuns:

Mi se pare ca avea o viziune foarte realista. Probabil ca daca am aplica anumite lucruri am fi mult mai multumiti. Cred ca cea mai importanta problema abordata de el e starea de mindfulness. Si problema ca desi facem un lucru, ne gandim la inca 100 si nu traim cu adevarat nimic. E posibil ca si noi sa ne fi gandit la unele din lucrurile despre care vorbeste el, cum mai zicea cineva, dar cred ca aveam nevoie sa numim gandurile, nu neaparat sa ni le confirme cineva cunoscut. Pur si simplu sa le constientizam cu ajutorul limbajului.

| RAY a răspuns:

E bine sa asculti de mai multi filozofi nu ca sa ai convingeri si sa nu fi inchis la minte, nici un om nu detine adevarul absolut, dar poate fiecare detine o mica bucata de adevar, isi recomand filozofia budista