| FantasyChary12 a întrebat:

Cei care au citit Procesul lui Kafka, ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pana una-alta, raspund eu: am inceput procesul, nu l-am citit tot, am ajuns cam pana la pagina 40, apoi au aparut alte lucruri si nu am mai apucat sa reiau.
Pana citesc toata cartea, iti zic parerea de inceput: era prea putina descriere. Atentia cadea asupra actiunilor, asupra procesului despre care personajul principal nu avea nicio idee si introducerea in acea stare de 'panica' si 'necunoscut' - lucru ce s-ar putea datora si lipsei descrierii.
Pana acum am citit carti ce nu se zgarceau la descrieri, iar aceasta carte chiar m-a deranjat din acest puncte de vedere. In fine, nu am apucat sa am idee despre intreaga metafora a cartii su subintelesurile ei, pentru ca am citit prea putin.
Dar o sa fac un update de indata ce voi termina de citit cartea.
Am observat deja ca fiecare personaj este reprezentativ pentru cate un tip de oameni si modul in care considera si trateaza propria lor viata si viata celorlalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că l-a citit și brigada lui Băsescu de la K2