| wolder a întrebat:

Daca ati citit Padure Spanzuratilor, ce parere aveti despre ea?

6 răspunsuri:
| emiliman a răspuns:

Este un roman foarte bine scris, merita citit. prezinta o lume in care in zilele noastre ti s-ar parea foarte greu sa te adaptezi. recomand citita si recitita happy lectura placuta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe asta am luat un 10 la română în liceu. happy E captivantă.

Dar n-aș reciti-o. Între timp am renunțat să citesc ficțiune... Prefer povești adevărate sau cărți care chiar mă ajută în domeniile de interes.

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Am in plan sa citesc mult prea multa fictiune in urmatoare perioada, deci mai e mult pana voi ajunge la carti folositoare in domeniile mele de interes. Asta sa fie ceva rau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

Din perspectiva mea: Cred că a citi e echivalent cu a ne hrăni mintea. Suntem formați de ceea ce citim... influențați. Cât de rău e, cred că depinde de cărțile alese. Dar având în vedere scurtimea vieții și numărul enorm de cărți se impune o cenzură cât mai strictă. happy

În cazul meu consider că ar fi o abatere de la scopurile mele să citesc multă ficțiune. De asemenea, n-am avut niciodată televizor acasă: cred că e bine așa.

Iubesc cărțile și în ultima vreme am cumpărat mai multe decât am reușit să parcurg. Dar majoritatea sunt în ceea ce vreau să devin mai bun: desen / artă, religie, informatică, învățământ (lucrez de 4 ani profesor).

E rău să citești ficțiune? N-aș zice că e negru prin natura acțiunii. Probabil că e un gri deschis. Dar când poți alege ceva mai bun merită înlocuit, părerea mea.

| Sebastian1996 a răspuns:

E o carte în care tensiunea e aşa fel dozată încât finalul provoacă palpitaţii. Şi chiar de e cunoscut rostul cărţii - ilustrarea literară a morţii prin spânzurare a lui Emil, fratele lui Rebreanu - totuşi paginile agoniei lui Apostol Bologa, avatarul fratelui real, ating pe nesimţite paroxismul.

| DanielaCecalev a răspuns:

Foarte interesanta! merita citita!