| eek a întrebat:

A citit cineva "castelul" sau "america" de kafka? sunt destul de absorbita de scriitorul asta si eram curioasa daca romanele astea doua se ridica la acelasi nivel cu metamorfoza sau colonia penitenciara sau artistul foamei.sau procesul? vreau pareri ca sa stiu daca ma duc a caut cartile sau nu

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Am citit "America" cu sufletul la gura. Mi s-a parut exceptionala si, de cate ori imi amintesc de cartea asta, simt frustrarea ca autorul NU a apucat sa o termine.

3 răspunsuri:
| NuDauFunda a răspuns:

Eu 'Castelul' am inteles ca e bun, dar nu l-am citit. De 'America' nu stiu nimic.

| Abadonna a răspuns:

Hehe happy Kafka lover? Nu prea stiam sa fie multi laughing. Apropos, Colonie penitenciara si Metamorfoza nu sunt romane cred tongue.
Castelul este un roman foarte bun si cunoscut, destul de greu de citit as putea spune ( greu in sensul ca iti da o stare cam ciudata, e cam psychedelic happy si oarecum te deprima ). Mie mi-a placut foarte mult si il recomand. America nu am citit inca dar mersi de idee.

Ai citit Crima si pedeapsa de Dostoievski? Aia e iarasi o carte exceptionala.

| eek explică (pentru Abadonna):

Colonia penitenciara si metamorfoza sunt povestiri...si in mare cam asta e stilul lui.mai sadic...macabru as putea zice.pe mine m a marcat mult atentia pentru detalii. si eu nu sunt iubitoare de descrieri.da el are un stil anume care imi place foarte mult.mersi de sfaturi