| lary1399 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie ceva mai interesant despre opera sau viata lui Mihai Eminescu sau macar ceva ce nu e foarte cunoscut despre anumite opere. Va rog sa nu-mi dati site-uri, vreau doar cateva idei simple si sa nu fie despre cati frati a avut, cine au fost parintii sai, din ce boala a murit sau unde e inmormantat. Va rooooog!

Răspuns Câştigător
| maria6 a răspuns:

A fost copist la tribunal, sufleur in diverse trupe de teatru, redactor la ziarul Timpul, revizor scolar. In aceasta ultima calitate l-a inspectat pe Creanga. A fost prieten cu I.Creanga, pe care l-a sfatuit sa-si scrie Amintirile... Lui Slavici i-a corectat manuscrisele. A iubit-o pe Veronica Micle...

1 răspuns:
| elena567 a răspuns:

Mihai Eminescu s-a nascut la BOtosani a copilarit la Ipotesti judetul Botosani, este al saptelea din cei unsprezece copii zamisliti de Gheorghe si Raluca Eminovici a fost botezat la biserica Uspeni care era aproape de casa natala, el incepe colaborarea la mai multe reviste de ex: Timpul Bucuresti revista Fammilia, la Iosiv Vulcan ia schimbat numele din Eminovici in Eminescu ..Primeste o slujba la Berlin in anul 1873. Starea de sanatate a marelui poet s-a agravat progresiv diminandui de a mai scrie si a publica