| anonim_4396 a întrebat:

Cititul strica ochii? Conteaza daca e pe un monitor sau pe hartie? Conteaza cat de mari sunt caracterele?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cititul excesiv strica ochii, indiferent de pe ce citesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Deci trebuie sa citesc cu pauze?

| RAY a răspuns:

Cititul strica ochii? Nu strica ochii, nici daca citesti online nici daca citesti o carte, probleme care apar sunt predispoziti genetice, important e sa nu citesti din apropiere nici sa privesti monitorul din apropiere, sunt ochelari acum care protejeaza ochii, recomand ecranele care nu emana lumina albastra si care au IPS, caracterele sa nu fie nici mari nici mici

| BlueFox a răspuns:

Nu. Am un prieten oftamolog. Cititul nu strica deloc ochii, indiferent daca de pe monitro sau de pe hartie. Daca citesti in lumina slaba, atunci poti avea probleme foarte insignifiante, care sunt temporare, si nu strica.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Citesti 30 de minute, stai 15 minute, asta va ajuta si la asimilarea mai buna a informatiilor, pauzele ajuta ca creierul sa retina mai multa informatie

| Caro34 a răspuns:

Copilasii mei, tot ce-i mult strica, daca nu-i cu pauze! Daca citesti 1 - 2 ore pe zi, poti citi 100 de ani fara probleme, dar daca citesti 10 ore pe zi fara pauze, normal ca strica ochii! Daca mai ai si diferite probleme oftalmologice, atunci acestea vor fi agravate rapid. Deci: ce se intampla cand mancam mult si fara pauza? Ne doare stomacul, ne simtim plini, ne ingrasam, deci strica! La fel si cu ochisorii nostri magici! Util este sa alternam cititul cu: plimbari in aer curat, odihna, savurarea unui ceai, suc natural sau cafea sau pur si simplu discutii scurte cu cei de pe TpU happy Numai bine!

Bula
| Bula a răspuns:

Fie citesti de pe hartie sau de pe monitor, fie te uiti doar in imprejurime, trebuie sa te uiti relaxat si doar in cazuri exceptionale sa te concentrezi pe amanunte foarte marunte.
Cat mai des trebuie sa-ti schimbi privirea: de la aproape la departat, stanga-dreapta, sus-jos, rotire. Aceste miscari scurte trebuie facute la intervale maxime de 5-10 minute, iar idata la ora pentru timp mai indelungat!

Nimeni si nimic nu vai va recompensa pierderea vederii, nici al vietii, deci aveti grija de ele!

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Eu deja port ochelari.Mama îmi spunea mereu că o să ajung să port ochelari dacă mai citesc mult.Dar mie asta-mi place și nu o să renunț nici la 80 ani.