| xLionel a întrebat:

Credeti ca daca ma apuc de citit carti in engleza o sa-mi dezvolt vocabularul? Adica eu stiu engleza cam 60/70% si as vrea sa mai invat cuvinte. Precizez ca ma uit in fiecare zi la videoclipuri in engleza pe YouTube fara traducere si ascult muzica in engleza(nu imi place deloc muzica romaneasca big grin ) dar simt ca nu este de ajuns.

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Bineinteles ca ajuta. Cititul dezvolta vocabularul happy

| denisadr a răspuns:

Da, doar ca trebuie sa stai cu dictionarul langa tine, si nu cred ca o sa iti placa. Si eu sunt in situatia ta si am incercat sa transform social media intr-un mijloc de învățare a limbii engleze. happy Daca ai cont pe facebook cauta tumblr si urmareste aceste pagini. Sunt poze cu meme uri si lucruri interesante pe care sunt sigura ca iti vor placea si tie. Acolo sunt maaii putine cuvinte care trebuie traduse, limbajul nefiind asa dezvoltat precum in cărți. Înafara de carti daca cauti o sa mai gasesti persoane care iti spun ca invata din seriale. Eu personal am incercat doar ca nu pot invata deoarece ma concentrez doar pe subtitrare. Daca asculti muzica in engleza este foarte bine. Poti sa iti alegi pentru fiecare saptamana o melodie, sa ii scrii versurile si sa le inveti, dupa, fredonind melodia o sa ai o pronuntie mai buna si o sa ai si un vocabular mai elaborat, desigur daca melodia este nu una care se aude la radio si a fost facuta cu un mesak simplu pentru a fi inteleasa pana si de manelisti laughing

Mult noroc in invatarea vocabularului, sa ai o seara placuta si sa intri in noul an fericit :*