| oana_3246 a întrebat:

Imi puteti da niste sfaturi? as vrea sa invat foarte bine limba engleza(poate chiar la perfectie). am vazut ca cu ce invat la scoala parca nu-mi e de ajuns. stiu foarte bine timpurile... sa traduc... dar as vrea imbunatatiri la vocabularul meu. ce asi pute face? ma gandeam sa ma apuc sa citesc ceva carti scrise in limba engleza, sau nu stiu. apropo: trec in clasa a 8a si asi fi intesesata ca la liceu sa dau pe un profil de limba straina(engleza, logic) si romana. dau funda celor mai bune sugestii!:X

Răspuns Câştigător
| LiLiLi a răspuns:

Pai cel mai bun lucru pe care ai putea sa il faci e sa dai la profil intensiv engleza.Eu am terminat acest profil si pot sa iti spun ca sunt foarte multumita de nivelul cunostintelor mele in limba engleza.Ai putea sa te apuci sa citesti carti in lima engleza, da ceva mai usurele pentru inceput, ca nu ai sa intelegi mare lucru.Si un alt sfat uita'te la filme fara subtitrare, chiar ajuta foarte mult.

14 răspunsuri:
| tazz4 a răspuns:

Buna! La mine a mers cu aceasta carte http://www.librarie.net/......ntia-celor Sper ca te-am ajutat! Funda?

| FacebookManiac a răspuns:

Eu ma uit la filme in engleza, si cand nu inteleg un cuvant il caut in dictionar si raman cu cuvantul respectiv imprimat in memorie.

| CosmiN7 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu un prieten in engleza in fiecare zi xDD sau sa vorbesti singura rolling on the floor eu asa fac cateodata =P dupa un timp o sa vb engleza ca si romana xDD si cand nu sti un cuvant poti sa il cauti pe net rapidwinking
bft

| Vladuthz a răspuns:

Poti incepe in primul rand prin a urmari seriale in limba engleza si chiar desene animate, crede-ma eu si generatia mea am invatat cel mai bine engleza datorita desenelor care erau pe cartoon network dublate in engleza, pana cand idiotii au inceput sa le dubleze in romana

| glamour a răspuns:

Da, te ajuta foarte mult sa citesti in engleza, carti, articole. Pentru admiterea la liceu poate sa iti dea un test, deci ia-ti o carte cu exercitii si lucreaza din ea saobtii o nota cat mai mare. Bafta!

| rossi46 a răspuns:

Buna alegere insa o limba straina nu ai sa o inveti la perfectie nici cu 1000 de carti si de profesori. Ca sa poti invata limba engleza perfect, trebuie sa traiesti intr-o tara vorbitoare de limba engleza ca sa o poti folosi tot timpul, nu doar ca antrenament. Daca vrei sa te perfectionezi, urmareste filme fara titrare, vizioneaza programe TV in limba engleza, incearca sa-ti faci prieteni pe chat din USA sau Anglia, orice lucru care te face sa utilizezi limba frecvent si in ipostaze spontane, nu casete audio cu intrebari al caror raspuns ti-l pregatesti dinainte. Good luck!

| PanaDeIdei a răspuns:

Eu citesc carti in engleza, dar iti pot spune ca mi s-a luat destul de repede. Nu se compara cu cele romanesti. Cele in engleza sunt plate, nici nu se compara cu ceva scris de Eminescu, Alecsandri... Chiar nu se compara! Daca tot iti petreci timpul citind. Macar citeste in limba romana. Ca sa inveti, eu iti recomand uitatul la desene sau filme in limba enegleza. Iar ca liceu... Cambrdge (Bucuresti), Liceul Teoretic Nicolae Iorga (profil pentru liceu mate-info bilingv engleza) Bafta!

| Marinush123456789 a răspuns:

Eu am invatat engleza din desene animate si filme...multe filme revazute...repetam replicile si da foarte buna ideea de a citi o carte DAR TREBUIE SA O CITESTI CU VOCE TARE si daca nu pronunti cum trebuie o fraza o repeti pana o spui ca o americanca

mult succes

| GaGy a răspuns:

Uita-te la filme in engleza.Sau citeste manga in engleza.

| LittleGirl_8468 a răspuns:

Fa niste meditatii, ceva thinking urmareste filmele fara subtitrare in romana ...si incearca sa intelegi singura! te ajuta, sa stii! nu e necesar numai sa stii sa scrii! thinking sper ca ti.am fost de ajutorwinking

| lili2006 a răspuns:

O optiune foarte buna in a invata lb engleza la perfectie pentru ca este la mare cautare, sa nu mai zic ca pentru a te angaja este ideal sa vb cursiv. pe langa scoala, incearca sa te uiti la filme, documentare, desene animate fara subtitrare, bine ar fi daca ai avea posibilitatea de a face meditatii in particular, dar ideal ar fi sa poti plec in vacanta in State, ca acolo vei invata cel mai bine dialectul, accentul, si nu iti va lua ani sa inveti la perfectie, si ai mai putea cu prieteni tai sa conversezi in engleza, asa nu vei uita cuvinte, fraze pentru ca le ai folosi zilnic, bafta! frumoasa initiativa ai, felicitari! spre deosebire de alte fete care la varsta ta au alte preocupari.pup

| yry_5615 a răspuns:

O limba straina se invata cel mai bine atunci cand conversezi, adica pui in practica teoria.bafta.

| asdfghjkl_8609 a răspuns:

Sfat:mai intai invata sa citesti si sa scrii in limba romana(" am vazut ca cu ce invat","ce asi pute face?")

| Maria_5018 a răspuns:

Buna in primul rand... love struck eu ti.as propune sa iti iei un meditator asa sigur o sa inveti ceva. dar in acelasi timp poti sa te apuci sa citesti carti in engleza, daca te descurci de ce nu? :X te pop