| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa devin mai inteligent si sa ajung sa cunosc cat mai multe? Dar,fara sa fiu nevoit sa citesc carti. big grin Majoritatea timpului mi-l petrec pe net,adica atunci cand dispun de timp liber. Deci,ce as putea cauta pe net,ce lucruri,incat sa stiu mai multe? Si,daca stiti pe langa sugestii si ceva site-uri,ar fi minunat,dar e bine si cu sugestii. De exemplu,integramele. Dar,altceva, in afara de integrame. Astept cu drag sugestiile voastre.

8 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna!
Nu prea ai cum sa faci strada in viata fara sa citesti. Daca vrei sa stii cat mai multe trebuie sda sacrifici cateva ore, sa lasi netul de o parte si sa citesti. Pe net nu prea ai cum sa alfii multe deoarece multe informatii sunt gresite insa aflii mai multe vizionand filme cu diverse situatii de viata care trec prin niste obstacole sau. pana la urma tot la citit ajungi deoarece din carti afli tot ce vrei. Din carti poti afla despre limba ta( exprimari si cuvinte noi), biologie, chimie, matematica, cultura generala, despre copii, psihologie. tot ce vrei tu! Fa-ti timp si citeste deoarece chiar daca nu-ti dai seama acolo in mintea ta se aduna fel si fel de lucruri care o sa te ajute in viata. PS: mai uitete la documentare de orice fel( discovery, history, nature sau animal planet).

| Rockart a răspuns:

Daca nu citesti, degeaba. Dar iti recomand totusi site-ul descopera.ro
Sunt multe articole interesante.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Incearca sa citesti totus macar carti dintr-un domeniu care te intereseaza/te pasioneaza in mod deosebit, nu prea ai cum sa ai o cultutra generala cat de cat solida faar sa citesti nici macar un rand... dimpotriva, pe masura ce citesti mai mult, vei avea tot mai multe cunostinte generale si vei deveni un tip tot mai inteligent si bine informat, asa cum vad ca iti dorestit u. Integramele sunt o idee buna de imbogatire a vocabulatrului si a cunostinteklor generale, dar nu te ajuta sa te informezi exact asupra unui anume doemniu. O alta idee ar fi sa te utii la documentare pe toate posturile de la Discovery, pe National Geographic, History, Nature, Animal Planet, Wild etc si sa retii cat mia mult si din acestea sau chiar sa cauti pe youtube diferite filmulete si documentare din care sa ai ce invata. Mai da din cand in cand is cate unn search pe google cu diferite eteme dintr-un anume domeniuk, de pilda,, din istorie, geografie, orice. Nu in ultimul rand fii cat mai atent la l; ectii, la filmuletele pe care le aduc unoeri profii la ora ca suport didactic, la explicatiile lor cu privire la numite teme/subiecte etc, la lucrarile experimnetale pe care le realizati, citeste(cel putin)lectiile is din manual si inceraca sa absorbi tot ce ti se pare util dince ti se preda si explica la scoala. Multa bafta in tot ceea ce faci!

| Generalul a răspuns:

Incearca totusi sa-ti faci timp sa citesti. Nu trebuie sa citesti ceva anume, doar ceea ce-ti place, iar in curand vei vedea ca simti nevoia sa citesti si mai mult sa afli si mai multe. netul si filmele au si ele rolul lor in dezvoltare, dar nu pot spune o poveste atat de bine si de amanuntit pe cat o face o carte.

| Razvanp69 a răspuns:

Nu stiu cum sa iti zic da nu o asculta... sa stai sa citesc cartiii mai bine nu oricum daca o citesc azi maine o uit oh go on deci fii atent cauta pe net (ca tot ai zis ca stai) ceea ce te intereseaza. Sa dam un exemplu Universul citesti putin de undeva inca putin din alta parte si tot asa sa iti mai dau un exemplu ....citeste cum se formeaza curcubeul si daca gasesti materialele bune e cel mai posibil sa intri in fizica de clasa a 11-a. Adica trebuie si putin sa te pasioneze cand citesti pe wikipeidia. Daca esti total dezinteresat nu inveti nimic. Seara inainte sa te culci dati drumu la TV (animal planet, discovery, national geographic etc ai inteles ce vreau sa zic) si asculta acolo ce zice doar citeste pe acolo subtitrarea si iti zic eu ca o sa iti placa ce vezi dupa primele 5 minutewinking

| BlackRoseMary a răspuns:

Exista carti online, poti cauta informatii pe wiki si sa le retii cat de cat, carti audio quiz-uri gen who wants to be a millionare? si mai e jocul ala ciudat, cu niste monstrii care se joaca ceva tip monopoly, iar cand dai cu zarul iti da diferite joculete de inteligenta...sudoku...

| andreeaoprea a răspuns:

Toarna inteligenta cu palnia pe ureche, daca ti-e lene sa depui efortbig grin nu suna incurajator...dar nu sunt prea multe solutii. Poti viziona documentarii...Eu am multe cd-uri de la national geographictongue despre orice:natura, roma de demult, egipt, animale, tsunami, vulcani, fulgere, triunghiul bermudelor etcbig grin Sunt foarte bine realizate.

| frzq1 a răspuns:

Tot ce tu stii pana acum e de la oameni care s-au jucat cu informatii, si na, le-au citit de la cei care au citit si le-au lasat in carti si cartea e cea mai veche chestie.nu cred ca poti scapa de carti cel putin online.am ochii rosii de la scribd.