| Iulian_Boureanu_1980 a întrebat:

Cum e corect?
"He is a bigger problem" or "He is the bigger problem?"
Merci

5 răspunsuri:
| CreepyCrow a răspuns:

Sunt corecte amandoua. E in vreun context sau e de sine statatoare propozitia?

| Iulian_Boureanu_1980 explică (pentru CreepyCrow):

Sine statatoare

| deea3507 a răspuns:

In primul rand, nu e complet. baiatul respectiv este o problema mai mare, dar trebuie sa precizezi fata de cine.
ex: he is a bigger problem than angryx este un nume ales la intamplare).

| TheGreatPerhaps a răspuns:

E corecta prima varianta.
"Big" este un adjectiv scurt, format dintr-o singura silaba.
In engleza, comparativul de superioritate al adjectivelor scurte se formeaza prin adaugarea terminatiei "er". Iar cum big se termina cu o consoana, se dubleaza consoana, adica "g", iar forma finala este "bigger".
A doua varianta este gresita pentru ca articolul "the" este folosit la formarea superlativului relativ care, pentru adjectivul nostru scurt, arata precum: "the biggest" (the adjectiv+est). In consecinta, "the bigger" este o forma gresita, in contextul acela.

| Sociopat a răspuns:

Corecte amandoua.